Polska-Ukraina. Śmierć polskiego OZE? Wybory w USA: Rynek Opinii w RDC

7 sierpnia 2016, 09:00 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek to miejsce, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający, gdzie spotyka się popyt i podaż. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

▶ Rozmowa I

Szczyt NATO, jaki odbył się w Warszawie na początku lipca, był istotny nie tylko ze względu na wzmocnienie wschodniej flanki państw sojuszu, ale także z powodu wsparcia i pomocy, w tym wojskowej, jaką Ukrainie udzieli Polska oraz samo NATO. Minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz podpisał dokument w sprawie dostaw uzbrojenia dla Ukrainy, zaś cały sojusz zatwierdził pakiet pomocowy dla Kijowa. Kilka dni po szczycie państw NATO w Polsce, zawarto umowę na dostawy uzbrojenia dla polskich myśliwców MIG-29. Rakiety na jakie zdecydowało się wojsko wyprodukują Ukraińcy. Jak wygląda współpraca polsko-ukraińska w sektorze zbrojeniowym? O tym porozmawiamy z Dariuszem Materniakiem z Fundacji Centrum Badań Polska-Ukraina. W rozmowie odniesiemy się także do bieżącej sytuacji w Donbasie i ponownie rosnącym w ostatnim czasie napięciu w tym regionie Ukrainy.

▶ Rozmowa II

Ustawa odległościowa, która reguluje na nowo warunki funkcjonowania oraz stawiania nowych wiatraków w Polsce, nie obowiązuje jeszcze miesiąc, a już zdaniem mediów resort energii rozpoczyna prace nad zmianami w tej ustawie. Obowiązujące od połowy lipca nowe prawo wymaga od podmiotów, które chcą zainstalować nowe wiatraki, aby odległość od zabudowań wynosiła dziesięciokrotność wysokości całego urządzenia wraz z turbiną. W efekcie na terenie naszego kraju, praktycznie zostanie wyeliminowana możliwość stawiania nowych farm wiatrowych. Szansą na rozwój branży mają być tzw. klastry, a więc łączenia wiatraków z innymi instalacjami OZE oraz morskie farmy wiatrowe. Zmiany do jakich miałoby dojść w efekcie ewentualnej jesiennej nowelizacji ustawy odległościowej, zdaniem wielu ekspertów mogą podążać w kierunku uelastycznienia przepisów prawa na korzyść właścicieli wiatraków. Jakich zmian potrzebuje polski sektor odnawialnych źródeł energii oraz w efekcie cała polska energetyka? Między innymi na to pytanie będziemy starali się znaleźć odpowiedź w rozmowie z dr Christianem Schnellem, radcą prawnym kancelarii Solivan.

▶ Rozmowa III

Lipiec dla doświadczonej na amerykańskiej scenie politycznej Hillary Clinton był udany z jednego powodu. Była szefowa amerykańskiej dyplomacji została oficjalną kandydatką Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA. To jednak jedyny powód do zadowolenia. Tuż przed konwencją wyborczą Demokratów rozgorzał kolejny już mailingowy skandal z Hillary Clinton w tle. Ujawniona przez hakerów treść korespondencji członków Partii Demokratycznej, w tym przewodniczącej Komitetu Wyborczego Demokratów, Wasserman Schultz, rzutuje kolejny raz na wizerunek Clinton. Demokraci postawili tezę, że za atakiem hakerskim stoją Rosjanie, dla których wygrana oponenta Clinton, reprezentanta Republikanów, Donalda Trumpa miałaby być na rękę. Sprawę bada już FBI. Wrócił także temat zabezpieczenia amerykańskiej placówki dyplomatycznej w Libii w 2012 r., kiedy w wyniku ataku na budynek USA zginął amerykański ambasador. Szefową dyplomacji była wówczas Hillary Clinton. O aferach mailingowych oraz o tym, czy Amerykanie są gotowi na pierwszą kobietę prezydent porozmawiamy z Łukaszem Pawłowskim z Kultury Liberalnej.

 O 19.00 zapraszamy do audycji na żywo, a później do podcastów RDC (www.rdc.pl)