Blackout. Czym są przerwy dostaw energii? Spięcie

24 listopada 2023, 07:30 Bezpieczeństwo

W najnowszym odcinku podcastu Spięcie, Marcin Karwowski i Jędrzej Stachura rozmawiają o przerwach w dostawie energii elektrycznej, w tym tzw. blackoutach. Omawiają zarówno wątek Ukrainy jak i przygotowania Polski na zaciemnienie.

Blackout. Grafika: Mikołaj Teperek.
Blackout. Grafika: Mikołaj Teperek.

– Czym jest blackout? Blackout jest przerwą w dostawie energii elektrycznej, ale nie jest to taka zwykła awaria z jaką większość z nas miała do czynienia. Mówimy tu o awarii na większą skalę, która skutkuje utrudnieniami w działaniu społeczeństwa, państwa i powoduje pewne zagrożenia – wyjaśnia Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.

– Trafiłem na taki raport organizacji Check Point Research, którzy stwierdzili, że liczba ataków na infrastruktury energetyczną, na instytucje użyteczności publicznej, wykonanych przez cyberprzestrzeń zwiększyła się pięciokrotnie – mówi Jędrzej Stachura.

– Zwykły obywatel powinien zawsze zareagować na przerwę w dostawie prądu. Czekając aż zrobi to ktoś inny spowalnia reakcje. Kto zwalcza takie problemy w ujęciu krajowym? Zajmuje się tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. […] To oni muszą ułożyć plan na każdą z sytuacji kryzysowych. Co zresztą zrobili. Jedną z nich jest przerwa w dostawie energii elektrycznej – mówią autorzy podcastu.

– Na Ukrainie bardzo ucierpiał większy przemysł. Generator, który może zasilić dom, tak niekoniecznie wystarczy on do całego aparatu przemysłowego – zauważa Marcin Karwowski.

Cały odcinek znajdą Państwo na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:

Piasecka: Szum generatorów to dźwięk minionej zimy na Ukrainie (ROZMOWA)