Blackoutu we Francji nie będzie. Elektrownie jądrowe wrócą do pracy

6 grudnia 2016, 06:30 Alert

Francuski Urzędu Dozoru Jądrowego (ASN) wydał wstępną zgodę na uruchomienie siedmiu reaktorów jądrowych we Francji wraz z końcem roku, mimo że reaktory mogą emitować więcej CO2 niż inne tego typu obiekty. EDF, największa firma energetyczna we Francji zaznaczyła, że reaktory zaczną ponownie działać kiedy tylko otrzymają decyzje francuskiego urzędu. Pozytywna decyzja dla EDF oznacza, że w okresie grzewczym nie zabraknie energii i ciepła.

Francuski koncern EDF zamierza ponownie uruchomić 7 z 12 reaktorów jądrowych we Francji, które podlegają kontroli ich sprawności i niezawodności. Koncern zamierza przystąpić niezwłocznie do ponownego uruchomienia elektrowni jądrowych po tym jak dostanie zgodę od Urzędu Dozoru Jądrowego. Francuski urząd poinformował, że zgodził się na ponowne uruchomienie niektórych z kontrolowanych obiektów jądrowych, mimo że odnotowano wysokie stężenie CO2 przy wytwarzaniu pary. Reaktory, które dostaną zgodę od ASN będą jednak podlegały jeszcze jednej procedurze weryfikacyjnej, która nie będzie już wymagać wstrzymania prac.

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

W listopadzie francuski koncern energetyczny EDF przełożył datę ponownego uruchomienia pięciu reaktorów jądrowych na koniec tego roku. W październiku spółka podjęła decyzje o przełożeniu ponownego uruchomienia dwóch elektrowni jądrowych na połowę listopada. Wydłużenie kontroli obiektów jądrowych we Francji przyczyniło się do wzrostu cen energii elektrycznej na giełdzie.

Wydłużenie okresu kontroli sprawności obiektów wywołało jednak obawy o potencjalnie możliwe problemy z dostawami energii nad Sekwaną w sezonie  grzewczym. We Francji 75 proc. energii wytwarzane jest w elektrowniach jądrowych.

Strupczewski: Mimo problemów elektrownie jądrowe są bezpieczne

Reuters