Niebawem ruszy program Bloki 200+. Środki na modernizację elektrowni węglowych

19 października 2017, 12:41 Alert

Wkrótce ruszy nabór do programu Bloki 200+. To kwestia kilku tygodni. Jesteśmy już po żmudnych konsultacjach z resortami energii, rozwoju i finansów – powiedział prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki temu programowi możliwa będzie modernizacja ok. 40 bloków o mocy 200 MW.

Jak powiedział prof. Chorowski, głównym celem projektu jest przetestowanie finansowania prac związanych z badaniami i rozwojem w formule zamówienia przedkomercyjnego. Według niego realizacja programu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski.

“Skutkiem wdrożenia tych rozwiązań będzie dostosowanie bloków klasy 200 MW do nowych wymagań i określonego reżimu pracy z większą zmiennością obciążenia i z dużą liczbą odstawień oraz uruchomień” – podaje NCBiR w komunikacie.

Istniejące bloki klasy 200 MW mają być eksploatowane przez kolejne 15-20 lat. Jak podkreśla NCBiR, mogą pełnić rolę tymczasowego narzędzia, umożliwiającego wdrożenie nowych technologii energetycznych.

Więcej informacji na temat programu NCBiR przekaże podczas otwartego seminarium, które odbędzie się 26 października 2017 roku.