Polska uwolniła wielkiego termomodernizatora z wpływów Rosji, a teraz go sprzeda

28 grudnia 2023, 18:00 Alert

Trwają przygotowania rządu do zbycia Boerner Insulation, firmy produkującej materiały izolacyjne budynków. Została objęta zarządem powierniczym po inwazji Rosji na Ukrainie ze względu na obecność kapitału z Białorusi i Rosji.

Wełna mineralna. Fot. Freepik.
Wełna mineralna. Fot. Freepik.

Grupa Rockwool poinformowała, że czeka na akceptację regulatora w Polsce w sprawie umowy nabycia Boerner Insulation. – Przejęcie przyspieszy realizację planów rozwoju Rockwool w ważnym i perspektywicznym regionie. Boerner Insulation posiada fabrykę zlokalizowaną w Wykrotach, niedaleko granicy niemieckiej i czeskiej. Lokalizacja ta jest optymalna z punktu widzenia logistyki i łańcucha dostaw do obsługi wielu rynków europejskich – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo rozwoju i technologii przypomina, że proces jest w toku i odbywa się w ramach regulacji o zarządzie powierniczym. – W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o rzekomej sprzedaży spółki Boerner Insulation przypominamy, że w spółkach Boerner Insulation sp. z o.o. oraz Boerner Service sp. z o.o., decyzją ministra rozwoju i technologii, 25 lipca 2023 roku, został ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy. Oba przedsiębiorstwa znajdują się na liście sankcyjnej ministra spraw wewnętrznych i administracji. Obecnie trwają przygotowania do zbycia zasobów spółek – podaje resort.

– Zarządca przymusowy jest jedynym podmiotem uprawnionym do zbywania aktywów spółek. Podejmuje on działania zgodnie z wytycznymi ministra rozwoju i technologii. Jest w stałym kontakcie
z ministerstwem. Podmioty zainteresowane nabyciem środków finansowych, funduszy lub zasobów gospodarczych spółek Boerner Insulation sp. z o.o. i Boerner Service sp. z o.o. uczestniczą w procesie sprzedaży ogłoszonym i nadzorowanym przez zarządcę przymusowego. Jest to jedyny proces, który prowadzić może do zbycia aktywów spółek, ustawowo przewidziany i nadzorowany przez ministra rozwoju i technologii. Publiczny proces zbycia spółek ma zapewnić konkurencyjność i ochronę przed wpływami rosyjskimi i białoruskimi – czytamy w komunikacie MRiT.

– Instytucja tymczasowego zarządcy przymusowego w spółkach, które zostały wpisane na listę sankcyjną prowadzoną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, funkcjonuje w Polsce od 2022 roku. Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził takie rozwiązanie – podaje MRiT. – To wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego Polski, zapewnienie możliwości dalszego rozwoju firm oraz eliminacja rosyjskiego kapitału i wpływów. Tymczasowy zarząd przymusowy może wprowadzić minister rozwoju i technologii do firmy wpisanej na listę sankcyjną ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wtedy, gdy jest to niezbędne do zapewniania jej działania z uwagi na konieczność utrzymania miejsc prac, świadczenia usług dla społeczeństwa lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym. Środek ten można zastosować też wtedy, gdy chodzi o ochronę interesu ekonomicznego państwa.

Podobny zarząd powierniczy został wprowadzony wobec aktywów rosyjskiego Novateku zajmującego się LPG i LNG, aktywów Gazpromu wewnątrz EuRoPol Gazu zarządzającego Gazociągiem Jamalskim, a także udziałów firm rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora w Grupie Azoty.

Zarząd powierniczy pozwala bezpiecznie przygotować sprzedaż aktywów strategicznych po pozbawieniu ich wrogich wpływów. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane wobec akcji Rosnieft Deutschland w niemieckiej Rafinerii Schwedt, ale Niemcy nie zdecydowali się dotąd na ich sprzedaż.

Rockwool / Ministerstwo rozwoju i technologii / Wojciech Jakóbik

Wrogie przejęcie w Rosji kosztowało Polaków miliony, a teraz są w pułapce Putina