Ponad milion ton węgla trafił już do gmin i nie powinno go zabraknąć

10 stycznia 2023, 14:30 Alert

Ministerstwo aktywów państwowych poinformowało na spotkaniu prasowym, że dystrybucja węgla w gminach odbywa się w większości przypadków skutecznie. Dotarł już do nich milion ton z zasobów w dyspozycji państwa.

Węgiel. Fot. Węglokoks
Węgiel. Fot. Węglokoks

Waga węgla rozprowadzonego w gminach polskich do stycznia 2023 roku przekroczyła już milion ton. Chodzi o surowiec rozprowadzany przez spółki Skarbu Państwa: PGE Paliwa oraz Węglokoks w ramach pomocy państwa w dobie kryzysu energetycznego.

Węgiel ze składów zaopatrywanych przez państwo był dotowany kwotą 1000 zł do każdych trzech ton na odbiorcę. MAP podaje, że ta oferta mogła sprawić, że cena rynkowa tony tego paliwa spadła z 3,5-4 tysięcy złotych za tonę w szczytowym okresie zapotrzebowania jesienią do około 2000 zł obecnie.

Resort zastrzega, że część gmin nie odebrała jeszcze zamówionego węgla, który jest teraz obciążeniem logistycznym i apeluje o jego odebranie lub zwolnienie miejsca dla innych zainteresowanych. MAP przyznaje, że istnieją wciąż pojedyncze przypadki, w których gminy nie podpisały umów o dystrybucji węgla z zasobów państwowych. Rozmówcy BiznesAlert.pl w MAP twierdzą, że do końca sezonu grzewczego w marcu 2023 roku nie powinno zabraknąć węgla w Polsce.

Kryzys energetyczny podsycany przez rosyjski Gazprom zwiększył skokowo zapotrzebowanie na węgiel w Europie, a co za tym idzie podniósł ich ceny. W odpowiedzi na obawy o niedobory tego paliwa na rynku polskim rząd wprowadził mechanizm dystrybucji w gminach z dopłatą do pierwszych trzech ton węgla w wysokości 1000 zł za tonę.

Wojciech Jakóbik