EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Bogdanka sprzedaje węgiel na Ukrainie ale ostrożnie

fot. Wikimedia Commons

– Mówiąc o Ukrainie odnosimy się do liczb. Nie mówimy o rzeczach, które mogłyby się wydarzyć tylko o tych które się wydarzyły albo które są zamknięte. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy sprzedaliśmy na Ukrainę 250 tys. ton węgla. To są małe kontrakty spotowe po kilkadziesiąt tysięcy ton. Sprzedajemy surowiec bezpośrednio, bez żadnych pośredników. Transakcje realizowane są w formie przedpłaty – powiedział prezes LW Bogdanka S.A Krzysztof Szlaga odpowiadając na pytanie dziennikarza BiznesAlert.pl o perspektywy współpracy spółki z podmiotami na Ukrainie.

Dopytywany o to, czy są problemy z przedpłatami stwierdził, że gdyby tak było to żaden transport węgla nie zostałby zrealizowany.

– Działamy w sposób profesjonalny. Jeżeli mamy ryzyko i to nie ważne czy jest to odbiorca ukraiński czy polski, którego nie znam to mówimy o przedpłatach. Jeżeli kogoś poznam albo jest w stanie przedstawić mi gwarancje bankowe albo też inną formę zabezpieczenia to możemy rozmawiać o innych formach płatności – podkreślił Szlaga.

– W tej chwili tak naprawdę bezpośrednio współpracujemy z jedną spółką – DTEK. Współpraca odbywa się bez żadnych problemów. Płatności są realizowane w dolarach – dodał.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia 2016 roku podczas konferencji wynikowej Grupy Enea oraz LW Bogdanka S.A. Krzysztof Szlaga informował, iż trwają rozmowy z potencjalnymi odbiorcami węgla na Ukrainie, a dotychczasowa sprzedaż jest niewielka. Wyjaśnił, że strona ukraińska jest zainteresowana zakupem węgla z Bogdanki, jednak nie jest w stanie zagwarantować jej finansowania.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku DTEK poinformował, że do końca lutego 2017 roku zamierza kupić w Polsce 100 tysięcy ton węgla.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X