Bosch testuje kocioł wodorowy do ogrzewania budynków

20 listopada 2020, 11:15 Alert

Wraz z rozwojem kotła wodorowego „H2 Ready” Bosch Thermotechnik chce wpisać się w trend w polityce energetycznej, który najpóźniej powinien nabrać rozpędu wraz z niemiecką Narodową Strategią Rządu Federalnego w sprawie wodoru. Obecny prototyp i związana z nim strategia zostały zaprezentowane w siedzibie Bosch Thermotechnology w Worcester.

Wodór. Fot. Wallpaper Safari
Wodór. Fot. Wallpaper Safari

Podczas gdy wodór w Europie jest coraz częściej postrzegany jako przyjazny dla środowiska nośnik energii w sektorze budowlanym, wdrażanie technologii urządzeń było dotychczas raczej ostrożne. Dzięki najnowszej wersji kotła grzewczego kompatybilnego z wodorem Bosch Thermotechnik pokazuje, że kotły grzewcze kompatybilne z wodorem nie muszą czekać na sieci wodorowe.

Zasada działania kotła „H2 Ready” jest zbliżona do działania zwykłego gazowego kotła kondensacyjnego. Istotna różnica polega „tylko” na źródle energii.

Pierwsze prototypy kotła grzewczego „H2 Ready” o nominalnej mocy cieplnej 30 kW działają na stanowiskach testowych od 2017 roku. Pierwsze urządzenie do testów terenowych działa na 100% wodorze w domu jednorodzinnym w Wielkiej Brytanii od września tego roku. Test terenowy w Holandii rozpocznie się pod koniec listopada.

Baulinks/Michał Perzyński