(IRNA/Piotr Stępiński)
Jak poinformowała irańska agencja IRNA, w środę do Teheranu przyleciała delegacja Komisji Europejskiej na czele z wicedyrektorem Dyrektoriatu Generalnego ds. energii Thomasem Gerassimosem. Strony omówiły możliwość wspóracy w sferze energetyki po zniesieniu międzynarodowych sankcji.
Podczas spotkań mają toczyć się rozmowy o dwustronnej współpracy w sektorze energetycznym, sposobach zwiększenia efektywności energetycznej, planach współpracy w branży naftowej oraz gazowej, a także kwestie związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE).
Warto przypomnieć, że 16 stycznia po ogłoszeniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej raportu o wypełnieniu przez Teheran wszystkich zobowiązań związanych z jego programem atomowym Stany Zjednoczone i Unia Europejska zniosły sankcje wobec Iranu. Oznacza to zwiększenie możliwości dostaw irańskich węglowodorów na światowy rynki, w tym także do Polski.
W niedzielę 14 lutego Iran poinformował o pierwszej dostarczeniu do Europy pierwszego ładunku ropy po zniesieniu zachodnich sankcji. Jak poinformował agencję IRNA wiceminister ropy Javadi Rokneddin, pierwsza od pięciu lat dostawa surowca na Stary Kontynent otworzyła ,,nowy rozdział” w historii irańskiego przemysłu naftowego.
Kilka zachodnich tankowców zawierających 4 mln baryłek irańskiej ropy dotarło do Europy. Połowę tego wolumenu odbierze francuski koncern energetyczny Total, a pozostałą część spółki z Rosji i Hiszpanii. Umowa Teheranu z Francuzami zakłada dostawy na poziomie 160-180 tys. baryłek dziennie. Jak wyjaśnił Rokneddin, Rosjanie z Łukoila chcą skierować irańska ropę do rumuńskiej rafinerii.
Wcześniej irański minister ropy Bijan Namdar Zanganeh nazwał włoskie spółki energetyczne Eni oraz Saras ,,tradycyjnymi klientami”, informując o ustalonych transakcjach dostarczenia ropy. 14 lutego Teheran oraz Rzym podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie rozwoju współpracy w przemyśle naftowo-chemicznym i inwestycji na łączną sumę 1 mld euro. Rozmowy prowadzone są także z niemieckim BASF, który zamierza zainwestować w sektorze 4 mld euro.
Warto także podkreślić, że podczas styczniowej konferencji prasowej wiceprezes Orlenu ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk nie wykluczył możliwości dostaw ropy z Iraku, a także z Iranu twierdząc, że trwają prace nad zorganizowaniem pierwszej dostawy irańskiej ropy do Polski.
Pojawiły się już sygnały o zainteresowaniu Czech zakupem irańskiego gazu czy udziałem Iranu w projekcie budowy Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP).