AlertWszystko

Budapeszt: Jest zgoda Euratomu na atomowe porozumienie z Rosją

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

(EurActiv/Bloomberg/Reuters/Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik)

Kancelaria Premiera Węgier poinformowała, że Budapeszt porozumiał się z Euratomem odnośnie umowy na dostawy paliwa atomowego od rosyjskiego Rosatomu. Węgrzy mieli zaakceptować uwagi europejskiej agencji nadzorującej sektor atomowy odnośnie porozumienia i wdrożyli odpowiednie korekty. Przez pierwsze dziesięć lat po rozbudowie elektrowni atomowej w Paks, paliwo dla niej będą dostarczać tylko Rosjanie. Wcześniej umowa zakładała 20-letni okres obowiązywania. Zmiany były bazowane na zaakceptowanym już porozumieniu w sprawie fińskiego obiektu Fennovoima.

Węgierski premier Wiktor Orban  jest przeciwny unii energetycznej.  Ten sprzeciw wyraził już następnego dnia po wizycie w Budapeszcie Putina.

Obecnie Orban ocenia, że decyzja o powołaniu unii energetycznej nadaje bezprawnie całej Unii Europejskiej status jednej z dwóch stron w umowach energetycznych, co dla Węgier oznacza zrzeczenie się energetycznej suwerenności państwowej. Jak wiadomo, jednym z celów powstania unii energetycznej jest próba stworzenia silnego wewnętrznego rynku energii i wspólnego występowania 28 państw wobec Gazpromu, co umocni ich negocjacyjną pozycję w kwestii ceny? W swoim czasie to właśnie Orban podkreślał, że Węgry sprowadzające z Rosji 70 proc. potrzebnego gazu, są niebezpiecznie uzależnione od Gazpromu.

Jednak obecnie Węgry podpisały z Rosją nową wieloletnią umowę gazową, na warunkach o wiele korzystniejszych niż dotychczasowa, która wygasa z końcem b.r. W tej nowej umowie nie ma zastosowania zasada „Bierz lub płać”, Węgry będą płacić rocznie tylko za taką ilość gazu, która została zużyta, a nie za tą, która została przewidziana w umowie.

W ramach tej nowej umowy Węgry otrzymają 20 mld m3 gazu, za który zapłacono, ale który nie został wykorzystany ( zgodnie z zasadą „Bierz lub płać”). Ten wolumen wystarczy Węgrom na 4 lata, co oznacza zaoszczędzenie 3 mld euro. Cena gazu ustalona w zawartej umowie jest dla Budapesztu bardzo korzystna, wynosi 260 dol. za 1 tys. m3.

W zamian Orban godzi się, aby Gazprom na Węgrzech zwiększył wolumen magazynowanego swojego gazu z obecnych 700 mln m3  do 3 mld m3 rocznie. Negocjacje w tej sprawie trwają. Do tego Rosatim będzie budować w Paksc nowe bloki elektrowni jądrowej z kredytem na dogodnych dla Budapesztu warunkach.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X