Projekt ropociągu z Ukrainy do Polski został zgłoszony do programu wsparcia Wspólnoty Energetycznej

17 kwietnia 2020, 16:45 Alert

Projekt transgranicznego rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce został zgłoszony do programu, który pozwala na uzyskanie statusu PECI – Project of Energy Community Interest.

Ropociąg. Fot. Flickr
Ropociąg. Fot. Flickr

Konsultacje społeczne

Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe „Sarmatia”, odpowiedzialne za projekt podało, że Wspólnota Energetyczna rozpoczęła konsultacje społeczne utworzenia nowej listy projektów priorytetowych PECI/PMI dla zrzeszonych krajów.

– Projekt budowy rurociągu naftowego Brody–Adamowo po raz kolejny ubiega się o uzyskanie statusu PECI (Project of Energy Community Interest). Jest on umieszczony na wstępnej liście projektów priorytetowych pod numerem Oil_01 wśród inwestycji sektora transportu ropy naftowej – czytamy w komunikacie.

Do udziału w konsultacjach społecznych zapraszani są przedstawiciele władz państwowych, firm, stowarzyszeń branżowych, sektora MŚP, organizacji konsumenckich, związków zawodowych, organizacji pozarządowych, organizacji ekologicznych, firm konsultingowych, federacji pracowników i pracodawców, inne odpowiednie zainteresowane strony oraz zwykli obywatele. Konsultacje społeczne potrwają do 30 kwietnia 2020 roku. Ich wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej Wspólnoty Energetycznej.

Cel projektu

Celem budowy rurociągu naftowego z Brodów do Adamowa jest dywersyfikacja dostaw surowca do Polski i dalej do Europy Zachodniej w oparciu o zasoby w regionie Morza Kaspijskiego. Przy granicy z Białorusią znajduje się baza magazynowa PERN.

Spółka podaje, że trasa przyszłego transgranicznego ropociągu została wprowadzona do Studiów Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego oraz Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego wszystkich 26 gmin na terenie Polski, przez które ma przebiegać magistrala. Chodzi o gminy na terenie województw – lubelskiego i podlaskiego.

W listopadzie 2019 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie przedłużył do października 2023 roku ważność decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy ropociągu z Brodów na Ukrainie do Płocka z możliwością przedłużenia do Gdańska lub w kierunku zachodnim.

Według spółki, projekt przewiduje budowę rurociągu naftowego o długości ponad 396 km, z czego ok. 270 km magistrali przebiegać będzie po stronie polskiej. Początkowa przepustowość ropociągu ma wynieść 10 mln ton surowca rocznie, z perspektywą zwiększenia jej do 20 mln ton surowca na rok, w przypadku konieczności zwiększenia dostaw z regionu Morza Kaspijskiego. Projekt zakłada jednocześnie możliwość rewersyjnego wykorzystania rurociągu naftowego, czyli tłoczenia ropy naftowej na Ukrainę.

Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe „Sarmatia” powstało w 2004 roku. Zostało powołane przez ówczesne Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” (PERN) oraz Ukrtransnaftę. Są to spółki zarządzające siecią magistrali surowcowych w Polsce i na Ukrainie. Z danych „Sarmatii” wynika, że PERN i Ukrtransnafta mają tam po 28,79 procent udziałów, azerski SOCAR posiada 25,32 procent, gruziński GOGC ma 16,09 procent, a jeden procent należy do litewskiego Klaipedos Nafta.

Sarmatia/Bartłomiej Sawicki

Amerykanie planują kupować niewydobytą ropę