AlertEnergetykaGaz.

Bułgarzy liczą na LNG, gdyby Gazprom nie przywrócił dostaw

Bułgarska państwowa firma gazowa Bulgargaz ogłosiła we wtorek 20 września trzy przetargi na dostawy skroplonego gazu ziemnego, aby uniknąć niedoborów błękitnego paliwa w sezonie jesienno zimowym – poinformowała dyrektor generalna Denitsa Zlatewa. Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Bułgarii pod koniec kwietnia.

Bulgargaz będzie poszukiwał ok. 142 mln m sześc. gazu na listopad i ok. 190 mln m sześc. na grudzień.

Firma będzie również poszukiwać ofert na dostawy LNG w całym 2023 roku na łączny wolumen 1,5 miliarda metrów sześciennych oraz uruchomi proces dostaw LNG o wolumenie miliarda metrów sześciennych rocznie od 2024 do 2034 roku.

Bułgaria zużywa około 3 mld m sześc. gazu rocznie. Obecnie około miliarda metrów sześc. trafia do tego bałkańskiego kraju na podstawie umowy długoterminowej z Azerbejdżanem.

Tymczasowy rząd, który objął urząd w sierpniu po rozpadzie koalicji kierowanej przez reformistycznego premiera Kirila Petkowa, który odmówił płacenia za rosyjski gaz w rublach, zwrócił się do Gazpromu o rozważenie przywrócenia dostaw do Bułgarii. Wcześniej Gazprom odpowiadał za 90 procent dostaw gazu do tego państwa.

Bulgargaz przedstawił swoje propozycje Gazpromowi, ale jak dotąd nie nastąpiły żadne zmiany – powiedział tymczasowy minister energetyki Rossen Christow.

Obecny rząd rozpoczął również rozmowy z Azerbejdżanem w sprawie zwiększenia dostaw azerskiego gazu w okresie zimowym. Bułgaria rozważa również otwarcie przetargów na gaz rurociągowy z sąsiedniej Turcji – dodał Christow.

– Nie zamykamy nikomu drzwi –  powiedział Christow dziennikarzom, dodając, że Bułgaria zamierza kupić 130-150 procent potrzebnego gazu na wypadek, gdyby któryś dostawca nie dostarczył zakontraktowanego surowca.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Bułgaria może powrócić do zakupów gazu od Gazpromu


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X