Butkevicius: Nie tylko Gazprom chce sprzedawać gaz Europie

29 października 2013, 09:51 Energetyka

Premier Litwy Algirdas Butkevisius ocenił w wypowiedzi dla dziennikarzy w Sejmasie, że po planowanej przez Moskwę demonopolizacji eksportu gazu ziemnego za pomocą gazociągów z Rosji, którym zajmuje się obecnie wyłącznie Gazprom, ceny oferowane przez Rosjan krajom europejskim spadną.

– Słyszałem, że Gazprom jest gotów dopuścić do eksportu innych dostawców, jednakże nie dostałem jeszcze oficjalnych informacji na ten temat. Oni przygotowują się do reformy polegającej na dopuszczeniu kolejnych firm posiadających złoża i infrastrukturę do sprzedaży surowca za granicą – ocenił polityk.

– W Rosji działają firmy które chciałyby sprzedawać nam surowiec niezależnie od Gazpromu. O szczegółach będę mógł powiedzieć w niedalekiej przyszłości. Będę o tym rozmawiał z premierem Łotwy – dodał.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że demonopolizacja eksportu gazu za pomocą infrastruktury naziemnej będzie w przyszłości możliwa, ze względu na naciski Europejczyków którzy liczą na lepsze warunki umów gazowych po demonopolizacji. Z kolei Moskwa ogłosiła, że od 2014 roku zdemonopolizuje eksport LNG, dopuszczając do niego Rosnieft i Novatek.