W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem prof. Jerzego Buzka szefem komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) oraz Marosza Szefecovicza wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za Unię Energetyczną z udziałem gości z Ukrainy na czele z prezesem Naftogazu, Andrejem Kobolewem. Konferencja poświęcona była strategicznemu partnerstwu, który dotyczy sektora energetycznego,ale jak podkreślił prof. Buzek nie tylko tej gałęzi.
Sektor energetyczny jest wciąż bardzo ważny w relacjach między UE a Ukrainą oraz w funkcjonowaniu gospodarek obu krajów. Istnienie szlaków tranzytowych dla gazu przez Ukrainę ma kluczowe znaczenie dla Unii Europejskiej, a to rozwiązanie jest ekonomicznie opłacalne – powiedział Buzek. Jak dodał dla UE prawdziwą dywersyfikacją, jest ta która dotyczy szlaków dostaw. Daje to także stabilizacje dla UE oraz Ukrainy.
– Unia Europejska odnotowała progres w przyjęciu unijnych legislacji przez stronę ukraińską. Ostatnia regulacja dot. rozporządzania SoS przez kraje UE będzie przyjęta przez Ukrainę. Ukraina wdraża prawo UE, to co na ten moment jest możliwe w ramach Europejskiej Wspólnoty Europejskiej i na podstawie umowy z Komisją – powiedział Buzek.
W kontekście przyjmowania przez Ukrainę unijnego prawa, prof. Buzek powiedział, że „Oczekujemy, więcej i więcej inwestycji na Ukrainie dokonywanych przez europejskie koncerny, co będzie wspierać tranzyt gazu przez Ukrainę”.
Podkreślił, że UE powinna być konsekwentna w swoich działaniach, dlatego też nie ma poparcia dla takich projektów jak Nord Stream 2 w Parlamencie Europejskim. – Podczas 3-4 dyskusji i wysłuchań na ten temat m.in. z przedstawicielami konsorcjum Nord Stream 2 AG, jest jasnym, że ten projekt nie ma politycznego poparcia z naszej strony. Podkopuje on przede wszystkim bezpieczeństwo dostaw Ukrainy, osłabia istniejące prawo a w szczególności cele Unii Energetycznej oraz daje zły sygnał dla naszego agresywnego partnera – powiedział. Dodał, że Parlament Europejski chce być mocno zaangażowany w podejmowaniu decyzji ws. sprawie Nord Stream 2. Będąc przeciwko naszym rozwiązaniom nie można uzyskać naszego wsparcia, finansowania czy wyłączeń, co było wiele razy przedstawiane przez nas w PE – powiedział prof. Buzek. Podkreślił, że – PE oczekuje od Komisji Europejskiej, że pokaże oceny prawne w stosunku projektu Nord Stream 2.