InfrastrukturaWszystkoŻegluga

Byczyński: Transport mączek zwierzęcych drogą lądową i morską

W najbliższych miesiącach w Pszczonowie k. Skierniewic, nastąpi otwarcie zakładu przerobu odpadów zwierzęcych. Jak – w zgodzie z normami sanitarnymi – rozwiązać problemy bezpiecznego transportu: dowozu odpadów zwierzęcych i wywozu mączek powstałych w wyniku przerobu tych odpadów?

– Zakład tego typu, który będzie posiadał jedną linię produkcyjną: produktów z krwi zwierzęcej, przerabiając jej dziennie ok. 100 t, może finalnie osiągnąć wynik ok. 8-12 proc. masy suchej (mączki). I potrzebuje w związku tym mieć przynajmniej cztery auta-cysterny 10-12-tonowe – wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem Jerzy Byczyński, ekspert branży utylizacyjnej.

Jego zdaniem bowiem centralne położenie zakładu umożliwia i ułatwia zbiórkę odpadów z ubojni nieprzekraczającą odległości 150-km od firmy. Wymaga to stałego użytkowania trzech pojazdów (+ jeden w rezerwie). Dlatego, że krew jest surowcem delikatnym. Nie można jej przetrzymywać dłużej niż 48 godz., nawet schłodzonej.

– Ponieważ z krwi osiąga się ok. 10 proc. masy suchej, wystarczy jedno auto-ciągnik siodłowy na dwa dni, żeby wywieźć całą partię produkcyjną mączki – mówi dalej Byczyński. – Jeżeli zostanie przywrócona możliwość jej eksportu do Azji, to pojazdy będą ją dostarczać do polskich portów. Zaś dalej będzie transportowana statkami – w hermetycznie zamkniętych kontenerach – by nie doszło np. do zawilgocenia mączki.

Jeszcze do końca ub.r. można było wyeksportować każdą ilość mączek zwierzęcych do Azji. Obecnie wolno wywozić tylko mączki z krwi. Wobec tego obciążenie okolicznych dróg poprzez transport do – i z zakładu w Pszczonowie będzie minimalne – ocenia na zakończenie Byczyński.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X