Captrain Polska i PKP Energetyka chcą wspólnie zazielenić kolej w Polsce

30 grudnia 2021, 13:15 Alert
Fot. Captrain Polska
Fot. Captrain Polska

Captrain Polska i PKP Energetyka podpisały list intencyjny, w którym kolejowy przewoźnik towarowy zadeklarował chęć zakupu trakcyjnej energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł w ramach Programu Zielona Kolej. Jego celem jest transformacja transportu kolejowego w Polsce na zasilanie zieloną energią.

Captrain Polska jest częścią międzynarodowej grupy Rail Logistics Europe, należącej do francuskich SNCF, obecnej w większości krajów Europy Zachodniej. Wozi towary, produkty i surowce dla różnych gałęzi przemysłu stalowego, chemicznego, budowlanego i energetycznego. Poza przewozami na trasach krajowych, działa również w transporcie transgranicznym, w ramach korytarza komunikacyjnego wschód – zachód. Dzięki współpracy z kolejami na Litwie, Ukrainie i Rosji, spółka jest aktywna w sferze usług logistyki kolejowej z i do państw Europy Wschodniej. Przewoźnik eksploatuje około 30 lokomotyw. Podpisanie listu intencyjnego z PKP Energetyka rozpoczyna prace nad umową z kolejowym dostawcą energii elektrycznej, dzięki której Captrain Polska otrzymywać będzie zieloną energię elektryczną pochodzącą z elektrowni solarnych i wiatrowych – czytamy w komunikacie.

– Zależy nam na ciągłym i zrównoważonym rozwoju. Dlatego dołączenie do Programu Zielona Kolej, realizowanego przez PKP Energetyka, będzie dla nas naturalnym krokiem. Wykorzystanie energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł pozwoli nam na zaoferowanie ekologicznych usług w ramach zielonego łańcucha dostaw – przyjaznego środowisku naturalnemu, o zredukowanym śladzie węglowym – powiedział Paweł Szczapiński, prezes Captrain Polska.

Program Zielona Kolej został stworzony przez branżową inicjatywę Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK). Jego integratorem jest PKP Energetyka. Celem Programu jest zmiana źródeł zasilania kolei w Polsce. W 2025 roku energia elektryczna zużywana przez pociągi w Polsce ma pochodzić z OZE w 50 procentach, w 2030 roku w 85 procentach, a docelowo w 100 procentach.

PKP Energetyka/Jędrzej Stachura

Kleszczewski: Setki magazynów energii mogą powstać na szlakach kolejowych (ROZMOWA)