Bankowy renesans jądrowy pomoże Polakom sfinansować atom

17 maja 2024, 07:00 Alert

Według portalu Carbon Pulse nowa mapa strategiczna Europejskiego Banku Inwestycyjnego zakłada możliwość finansowania energetyki jądrowej. To dobra wiadomość dla Polski.

Hinkley Point C fot. EDF
Hinkley Point C fot. EDF

Wyciek strategicznej mapy drogowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwolił ustalić Carbon Pulse, że ta instytucja zamierza rozważyć finansowanie energetyki jądrowej. Nie robiła tego wcześniej, skupiając się głównie na energetyce odnawialnej.

Według informacji BiznesAlert.pl rząd polski liczył na wsparcie modelu finansowania elektrowni jądrowej na Pomorzu środkami EBI. Otwarcie tego banku na taką możliwość pozwoliłoby obniżyć koszty budżetu polskiego finansującego obecnie przygotowania do budowy po stronie Polskich Elektrowni Jądrowych. Trwają one także z udziałem Bechtel i Westinghouse. Jednakże Francuzi z EDF przekonują, że współpraca z nimi przy drugiej lokalizacji elektrowni jądrowej ułatwi rozmowy z EBI o finansowaniu atomu w Polsce. Nie ma rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Pierwszy reaktor jądrowy ma mieć wylany beton w 2028 roku. Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada finał budowy pierwszego reaktora w 2033 roku i 6-9 GW w 2043 roku, ale ten dokument ma być aktualizowany. Wylanie betonu w 2028 roku, dwa lata po terminie z harmonogramu, może opóźnić proces o co najmniej 24 miesiące.

Carbon Pulse / Wojciech Jakóbik

Atom będzie kosztował ok. 150 mld zł i na pewno się spóźnimy