KlimaUnion, czyli jak CDU przygotowuje się na koalicję z Zielonymi w Berlinie

12 kwietnia 2021, 14:00 Alert

Część przedsiębiorców i polityków CDU chce promować politykę klimatyczną wśród niemieckich chadeków. Projekt powinien być również przygotowaniem do ewentualnej koalicji CDU z Zielonymi w rządzie federalnym po wrześniowych wyborach do Bundestagu.

CDU. Źródło Wikicommons
CDU. Źródło Wikicommons

Klimaunion, zielona twarz CDU

W CDU utworzyła się nowa grupa, która chce promować kwestie klimatyczne w partii: stowarzyszenie „KlimaUnion”. Inicjatorami są członek zarządu federalnego CDU Wiebke Winter, były menedżer Tesli Philipp Schröder oraz aktywista rowerowy i przedsiębiorca Heinrich Strossenreuther. – Celem musi być osiągnięcie celu ograniczenia wzrostu globalnych temperatur do 1,5 stopnia i uzyskanie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych dziesięciu do dwudziestu lat. Właśnie o to chcemy walczyć w CDH – powiedział Strosenreuther. Jednym z zadań „KlimaUnion” miałoby być wspieranie kampanii wyborczych oraz przedstawianie członkom CDU argumentów za „dobrą i poprawną polityką klimatyczną”.

– „Skuteczna polityka klimatyczna 1,5 stopnia” musi stać się integralną częścią CDU. Z jednej strony chodzi o chrześcijańską motywację stworzenia, o sprawiedliwość pokoleniową. Ale chodzi również o względy polityki przemysłowej. Światowy rynek jutra będzie neutralny dla klimatu, a niemiecka gospodarka będzie miała przewagę konkurencyjną, jeśli nasz przemysł przygotuje się do tego tak szybko, jak to możliwe – powiedział Strossenreuther. – Chcemy wyostrzyć profil polityki klimatycznej CDU i mocno zakotwiczyć „KlimaUnion” w partii – powiedziała z kolei Wiebke Winter.

Celem „Klimaunion” miałoby być również wsparcie negocjacji koalicyjnych w sprawie polityki klimatycznej i sondowanie możliwych opcji koalicyjnych dla rządu federalnego, np. rządu czarnozielonego (CDU/CSU-Zieloni). – Naszym celem jest, aby działacze CDU stawali w obronie celu 1,5 stopnia, ale z własnym słownictwem i własnymi argumentami – powiedział Schröder.

Rozmowy o tej inicjatywie odbywały się m.in. z wiceprezesem CDU Norbertem Röttgenem, szefem CDU w Hamburgu Christophem Ploßem i członkiem Bundestagu Thomasem Heilmannem. – Popieram „KlimaUnion”, ponieważ łączy ona pilnie potrzebne działania na rzecz ochrony klimatu z możliwościami gospodarczymi, jakie oferuje nasza niemiecka lokalizacja w sposób szczególny – powiedział były szef Siemensa Heinrich von Pierer, który jest członkiem CSU.

Spiegel/Michał Perzyński