Szef energetyki w KE: Będą środki na odejście Polski od węgla

12 grudnia 2017, 07:31 Energetyka

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej chcą dokonać transformacji energetycznej, ale na zasadzie ewolucji. Jak Komisja Europejska i wspólnota energetyczna mogłyby pomóc im dostosować się do nowej sytuacji? Zapytaliśmy o to Dominique’a Ristoriego, szefa dyrektoriatu generalnego ds. energetyki w Komisji Europejskiej.

Dominique Ristori / fot. Wikimedia Commons
Dominique Ristori / fot. Wikimedia Commons

– Po pierwsze, transformacja energetyczna jest faktem, nie tylko jako priorytet polityczny, ale przede wszystkim w agendzie inwestorów. Mówimy o faktach i liczbach – jeśli przyjrzymy się globalnym inwestycjom w sektorze energetyki w 2016 roku, 43 proc. z 1,5 biliona euro zostało włożone w czystą energię – zaczął Ristori. Zwrócił uwagę, że w tym samym czasie nakład inwestycji w paliwa kopalne spadł o 25 proc. – Tym bardziej istotne jest, by pomagać krajom Europy Środkowej, żeby stopniowo zmierzały w tym kierunku. Powinno się to odbywać przez rozpoczynanie nowych działań i wykorzystywanie ich dużego potencjału – kontynuował.

Komisja Europejska zapewni wsparcie

Powiedział również, że Komisja Europejska jest gotowa, by wspierać wszystkie projekty, które będą temu służyć, wykorzystując środki na badania czy infrastrukturę. Dodatkowo konieczne będzie przeprowadzenie nowych szkoleń. – Jestem pewny, że się uda – przekonywał Ristori.

Jakie warunki będzie trzeba spełnić, by otrzymać pomoc? Sektor węglowy nie może być subsydiowany. – Wiele krajów w Europie i na świecie odchodzą od węgla o wiele szybciej niż się spodziewano. Polska jest w szczególnej sytuacji – mówił francuski urzędnik. Węgiel stanowi dużą część polskiego miksu energetycznego. – Ważne jest, by tworzyć nowe projekty i dokonywać działań, które pchną ją w kierunku zmian – zakończył Dominique Ristori.