Jest umowa Amerykanów o atomie w Polsce. Będzie centrum szkoleniowe dla całego regionu w Warszawie

25 maja 2023, 13:00 Alert

Minister klimatu i środowiska RP ujawniła przy okazji zawarcia konsorcjum Bechtel-Westinghouse o budowie atomu na Pomorzu, że niebawem zostanie podpisana umowa projektowa i powstanie centrum szkoleniowe dla całego regionu.

Anna Moskwa. Fot. Wojciech Jakóbik.
Anna Moskwa. Fot. Wojciech Jakóbik.

– Amerykański gigant Bechtel będzie pełnił rolę wykonawcy w projekcie elektrowni jądrowej na Pomorzu – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas podpisania umowy o konsorcjum Bechtel-Westinghouse przy projekcie budowy atomu na Pomorzu.

– To porozumienie będzie prowadziło do stworzenia konsorcjum dwóch spółek jądrowych. Pozwoli przygotować kolejny etap, czyli projektowanie i prace inżynieryjne. Latem spotkamy się z kolejnymi dobrymi wieściami. Te wszystkie kroki przybliżają nas do budowy w 2026 roku i czynią tym samym coraz bardziej realny plan budowy reaktora w 2033 roku i realizację celu udziału atomu w jednej czwartej wytwarzania energii w Polsce – powiedziała Anna Moskwa.

– Już niedługo ze stroną amerykańską będziemy ogłaszać otwarcie centrum szkoleniowego, które będzie służyć nie tylko Polsce, ale całemu regionowi – dodała. Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński ujawnił, że powstanie ono w Warszawie. – Eksperci z całego świata będą przyjeżdżać do Warszawy, by uczyć się od naszych specjalistów – powiedział ambasador. Tak zwana Jądrowa Misja Szkoleniowa USA ma odwiedzić Warszawę w dniach 20-22 września, by rozmawiać o łańcuchu dostaw sektora jądrowego w Polsce.

Wojciech Jakóbik

Umowa o podziale ról przy budowie atomu z USA na Pomorzu usprawni projekt