– W imieniu Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), federacji której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców paliw i energii w Polsce, pragniemy zwrócić uwagę Pana Premiera na zagrożenia, jakimi dla polskiego przemysłu w 2024 roku będą wyższe niż w innych krajach europejskich, koszty paliw i energii – czytamy w apelu do premiera Donalda Tuska.
Federacja wymienia zagrożenia, z którymi może borykać się polski przemysł w 2024 roku:
1) Obecnie mamy w Polsce najwyższe ceny energii elektrycznej w Europie, obserwujemy również duże ich zróżnicowanie.
2) Notowania cen energii na europejskich giełdach, nie odzwierciedlają tych realnie płaconych przez zakłady przemysłowe, ostatecznie zależą one bowiem od wprowadzanych przez rządy krajów europejskich programów ochrony odbiorców przemysłowych, które oferują zróżnicowane poziomy dotacji i mechanizmy ich redukcji.
3) Rynek Energii Elektrycznej w Polsce nigdy nie był, i nie jest nadal w pełni uwolniony.
4) Z ochrony prezesa URE korzystają odbiorcy końcowi w grupie taryfowej „G”, a w rozliczeniach z odbiorcami w gospodarstwach domowych, instytucjami samorządowymi, podmiotami użyteczności publicznej oraz małymi i średnimi przedsiębiorstwami, nadal obowiązują ceny maksymalne.
5) Brak konkurencji na polskim rynku energii w połączeniu ze strukturą właścicielską polskiego sektora energetycznego powodują, iż przedsiębiorstwa energetyczne mogą wykorzystywać nadmierną siłę rynkową, a odbiorcy przemysłowi nie dysponują mechanizmami jej równoważenia.
6) W sytuacji, gdy po kilku latach trwania kryzysu energetycznego, na rynkach energii pojawiły się pierwsze oznaki stabilizacji, wprowadzono fundamentalne zmiany zasad funkcjonowania Rynku Bilansującego – urynkowienie mechanizmu pozyskiwania mocy bilansujących.
7) Urynkowienie to już dzisiaj skutkuje drastycznym wzrostem kosztów pozyskiwania mocy bilansujących, co powoduje wzrost rynkowych cen energii elektrycznej, a równolegle wzrost opłat przesyłowych (opłaty jakościowej).
Przemysł apeluje do polskiego rządu o podjęcie starań o zapewnienie warunków do kontynuowania w Polsce przemysłowej działalności produkcyjnej w 2024 roku i w latach kolejnych poprzez:
1) Bieżące monitorowanie programów administracyjnej ochrony przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i paliw wprowadzanych w innych krajach UE, oraz niezwłoczne wprowadzanie podobnych rozwiązań w Polsce.
2) Wprowadzenie korekty sposobu rozliczania oferowanych na aukcjach i zaakceptowanych przez OSP mocy bilansujących, w oparciu o ceny proponowane w ofertach – obecnie w Polsce wszystkie płatności rozliczane są po cenie najdroższej wykorzystanej oferty. Dla przykładu, w Niemczech po cenie krańcowej rozliczana jest jedynie rezerwa pierwotna (FCR).
3) Akceptację dla wprowadzenia przygotowanego w MRiT programu pt. „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu i energii elektrycznej w 2024 roku”. Możliwość taką stwarza Komunikat KE pt. Zmiany w tymczasowych kryzysowych i przejściowych ramach środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy (C/2023/1188) z 21.11.2023 roku.
4) Wprowadzenia mechanizmu istotnie obniżającego stawki opłaty jakościowej dla grupy przemysłowych odbiorców energii elektrycznej kalkulowanej w taryfach przesyłowych i dystrybucyjnych operatorów sieci, poprzez zmianę zapisów Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
5) Ponowne wprowadzenie obliga giełdowego, na poziomie 70 procent.
Lewiatan: Przemysł cierpi na brak ofert z zagranicy i to raczej szybko się nie zmieni