AktualnościEnergetykaEnergia elektryczna

Ceny energii pozostaną bez zmian od stycznia. Rząd przyjął projekt ustawy o ich mrożeniu

Polskie banknoty

Rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii w 2025 roku. Nowe przepisy przedłużają obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla gospodarstwach domowych na kolejne 9 miesięcy, na poziomie 500 zł/MWh.

Resort klimatu informuje, że ceny dla gospodarstw domowych pozostaną bez zmian od stycznia 2025 roku. – W połowie przyszłego roku spółki zostaną wezwane do naliczenia nowych taryf, wtedy rząd zdecyduje czy potrzebne będą dalsze interwencje. W przyszłym roku zostanie także zawieszony pobór opłaty mocowej – czytamy w komunikacie.

Cena maksymalna na dłużej

Nowe przepisy przedłużają obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców w gospodarstwach domowych na kolejne 9 miesięcy, na poziomie 500 zł/MWh.
Bez tego rozwiązania odbiorcy płaciliby ok. 623 zł/MWh, czyli cenę wskazaną w obowiązujących taryfach – podaje ministerstwo klimatu i środowiska.

Zerowa stawka i taryfy

Plan rządu w ramach działań osłonowych zakłada, że w pierwszej połowie 2025 roku zostanie przedłużona zerowa stawka tzw. opłaty mocowej dla gospodarstw domowych. Ponadto, przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną mają złożyć wnioski do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w celu dostosowania taryf w drugiej połowie 2025 roku do warunków rynkowych.

Warto dodać, że projekt nie zawiera zapisów o bonie energetycznym. Ten, według słów ministra finansów Andrzej Domańskiego, może pojawić się w drugiej połowie 2025 roku.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Jędrzej Stachura

Inflacja sięgnęła pięciu procent. Co dalej?


Powiązane artykuły

Zbigniew Kuźmiuk

Polska dostanie mniej pieniędzy. Kuźmiuk: tak wynika z projektu budżetu UE

Projekt Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) oznacza mniej pieniędzy dla Polski. Tak przewiduje w rozmowie z Biznes Alert Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista,...
Warszawa, 17.07.2025. Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie, 17 bm. W drugim dniu posiedzenia izba zajmuje się m.in. ustawą związaną ze strategicznymi inwestycjami w zakresie obronności. (jm) PAP/Leszek Szymański

Senat przyjął specustawę o inwestycjach obronnych. Prostsze procedury

Senat przyjął w czwartek z poprawkami specustawę o inwestycjach obronnych. Dokument przewiduje uproszczenie procedur odnoszących się do kluczowych inwestycji w...
Dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Fot. PIPC.

ETS kontra realia. Branża chemiczna apeluje o rozsądek Unii

Polska Izba Przemysłu Chemicznego, reprezentująca branżę chemiczną w relacjach z organami administracji publicznej, krajowej i zagranicznej, apeluje o dostosowanie systemu...

Udostępnij:

Facebook X X X