(LNG Snapshot)
Ceny gazu ziemnego na całym świecie spadają. Po względnie długim czasie, jaki jest niezbędny w celu wywarcia wpływu niskich cen ropy naftowej na ceny płacone za gaz w kontraktach długoterminowych, importerzy zaczęli odczuwać znaczną różnicę w stawkach. W kolejnych miesiącach należy spodziewać się dalszego trendu spadkowego, choć w wolniejszym tempie. W kontekście opisanych zależności dziwi długoterminowa prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami prawie niezakłóconego spadku cen spotowych LNG na świecie. Od października do kwietnia stawki w większości regionów spadły o prawie połowę. Kwiecień przyniósł nieznaczne podwyżki w porównaniu z marcem, które jednak nie dotknęły odbiorcy europejskiego. Obserwując trend mamy jednoznacznie do czynienia z tendencją spadkową.
Rynki spot są jednak zupełnie inne niż rynek oparty na kontraktach długoterminowych. Wykazują się one dużą dynamiką w zakresie absorpcji otaczającej rzeczywistości i dostosowania do niej stawek. W przeciwieństwie do rynków spot formuły indeksacyjne w kontraktach długoterminowych opierają się na algorytmach przewidujących pewne opóźnienie w zakresie adaptacji do zmiany czynnika będącego punktem odniesienia. Zazwyczaj jest to cena ropy naftowej albo cena gazu ziemnego na hubie. Analizując ceny gazu ziemnego sprowadzanego z Rosji do Niemiec zauważamy, że reakcja w formule cenowej następuje z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Radykalne zmiany cen na rynku ropy naftowej znajdują swoje odzwierciedlenie w stawkach płaconych przez niemieckiego importera dopiero w ostatnich miesiącach. Podobnie wygląda sytuacja w innych kontraktach długoterminowych. Formuły indeksacyjne dostosowują się do zmian parametrów nawet do 12 miesięcy. Na wykresie zuważamy również niewielkie odbicie cen ropy naftowej. Podobnie w tym przypadku nie należy się spodziewać szybkiej reakcji na tą zmianę.
Formuły w długoterminowych kontraktach na dostawę LNG nie różnią się zasadniczo od tych, które dotyczą gazu ziemnego sprowadzanego gazociągami. Mimo powolnych zmian w kierunku indeksacji do ceny rynkowej gazu ziemnego, obecnie bardziej można mówić o presji w tym kierunku niż o faktycznie występującym zjawisku na dużą skalę. Co więcej, obniżka cen ropy naftowej może na jakiś czas przyczynić się do zmniejszenia tej presji. W konsekwencji stawki płacone za gaz skroplony w kontraktach długoterminowych również nie zostały jeszcze w pełni dostosowane do cen na produktów ropopochodnych i ropy naftowej na świecie.
W tym kontekście dziwi długoterminowa prognoza cen gazu ziemnego opublikowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy na początku maja br. Już w dniu publikacji dane za pierwszy kwartał dotyczące cen gazu LNG importowanego przez Japonię z Indonezji nie uwzględniały obserwowanych przez rynek spadków cen. W konsekwencji prognozy na kolejne kwartały bazują na zawyżonej bazie. Estymacje dotyczące wysokości stawek do końca 2016 r. wydają się zupełnie nie uwzględniać wahań cen ropy. Według zespołu analityków średnia kwartalna cena LNG w Japonii z opisanego źródła nie będzie ulegała zmianom w tym roku, a w przyszłym roku nieznacznie wzrośnie. Tymczasem spadek, jaki nastąpił w kwietniu w porównaniu z marcem, wyniósł 3%, a w poprzedzającym miesiącu analogiczna relacja wyniosła prawie 10%. Przekłada się to realnie na ponad 100 USD/tys. m³.
W podobny sposób opisana została cena gazu ziemnego importowanego z kierunku wschodniego do Niemiec, stanowiąca źródło informacji o zmianach cen w kontraktach z rosyjskimi dostawcami. W drugim kwartale prognozuje się nieznaczny wzrost cen niezauważywszy opóźnienia w odzwierciedleniu niższych cen ropy naftowej w kontraktach długoterminowych. W samym kwietniu cena spadła o ponad 20%. Mimo nieznacznego odbicia się cen ropy naftowej w ostatnim miesiącu nie można spodziewać się w maju i czerwcu wzrostów cen kompensujących tak znaczny wzrost stawki kontraktowej. Co więcej, obserwując okres przesunięcia czasowego, o którym była mowa, można dojść do wniosku, że stawki nie tylko nie wzrosną do poziomu cen przewyższającego te w pierwszym kwartale, ale znacznie zmaleją.
Podsumowując, w kolejnych miesiącach stale będziemy świadkami spadków cen gazu ziemnego w kontraktach długoterminowych. Bez względu na kanał importu (gazociąg, LNG) będzie to dotyczyło dostaw gazu ziemnego wynikających z umów uwzględniających w przeważającej części indeksację do cen ropy naftowej i produktów ropopochodnych.