Ceny ropy w USA spadają

23 grudnia 2019, 10:15 Alert
gaz łupki ropa
Wydobycie w USA. Źródło: Wikipedia

Ceny ropy w USA spadają w reakcji na informacje, że Kuwejt może wznowić produkcję ropy przy granicy z Arabią Saudyjską. Do tego rośnie produkcja amerykańskiej ropy z łupków – informują maklerzy.

Dostawy na giełdach paliw

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,17 USD, po zniżce ceny o 0,45 proc.

Ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 65,91 USD za baryłkę, niżej o 0,35 proc.

Kuwejt zasygnalizował, że jest blisko osiągnięcia porozumienia z Arabią Saudyjską o wznowieniu produkcji ropy w tzw. strefie neutralnej, na granicy Kuwejtu z Arabią, która była wstrzymana od co najmniej 4 lat z powodu sporu pomiędzy obu krajami.

Kuwejt może produkować w tej strefie nawet 500 tys. baryłek dziennie.

Tymczasem w USA rośnie produkcja ropy z łupków – w ub. tygodniu amerykańscy producenci zwiększyli liczbę odwiertów ropy najmocniej od prawie 2 lat – wynika z danych firmy Baker Hughes Co.

Liczba czynnych wiertni ropy z łupków w USA wzrosła w ub. tygodniu o 18 do 685. W Teksasie i Nowym Meksyku przybyło 15 dodatkowych platform wiertniczych.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA straciła 74 centy, 1,2 proc., do 60,44 USD/b. Był to najmocniejszy spadek cen od 29 listopada.

Polska Agencja Prasowa

Bild: Rząd niemiecki blefował w USA w obronie Nord Stream 2