Ceny ropy spadają po raporcie API i umocnieniu dolara

18 lipca 2018, 09:45 Alert

Ceny ropy wracają w środę do spadków – negatywnie działa na nie m.in. raport American Petroleum Institute, który szacuje wzrost zapasów w USA w ubiegłym tygodniu na 0,6 mln baryłek. Cenom ropy przeszkadza też aprecjacja dolara.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku staniała we wtorek o 0,7 proc., do 67,5 USD. Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje w środę o 0,6 proc., do 71,6 USD za baryłkę.

Denominowane w juanach kontrakty na ropę drożeją natomiast na giełdzie energetycznej w Szanghaju o 0,5 proc., do 481,5 CNY za baryłkę. Ceny spadają po publikacji raportu American Petroleum Institute, który wskazał przed oficjalnymi środowymi danymi, że amerykańskie zapasy ropy wzrosły w ubiegłym tygodniu o przeszło 0,6 mln baryłek. Konsensus analityków zakładał spadek zapasów o ok. 3 mln baryłek.

Analitycy wskazują też, że na spadki cen ropy wpływa aprecjacja dolara. Dolar w ciągu ostatnich trzech dni umocnił się do euro o 0,5 proc. W środę o godz. 8.30 EUR/USD kwotowany jest po 1,1627. „Dobra denominowane w dolarach, takie jak ropa, tracą obecnie swój rynkowy powab” – ocenił Will Yun z Hyundai Futures.

Polska Agencja Prasowa