Produkcja i zapasy ropy w USA rosną – ceny będą spadać

16 listopada 2017, 09:45 Alert
giełda

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana niemal bez zmian po spadku notowań w ciągu 2 poprzednich sesji o 2,5 proc. Zapasy surowca w USA są coraz wyższe, a produkcja rekordowa – w takiej sytuacji trudno liczyć na zwyżki notowań ropy – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,36 USD, po zwyżce o 3 centy.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 12 centów do 61,99 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,85 mln baryłek, czyli 0,4 proc., do 459 mln baryłek – poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

To już drugi z kolei tydzień wzrostu tych zapasów podczas gdy analitycy oczekiwali spadku o 2,4 mln baryłek.

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 894 tys. baryłek, czyli o 0,4 proc., do 210,43 mln baryłek. Rynek oczekiwał spadku o 1,5 mln b.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 799 tys. baryłek, czyli 0,6 proc. do 124,76 mln baryłek – podał DoE.

Produkcja ropy wzrosła w ub. tygodniu do 9,65 mln baryłek dziennie – najwyżej od ponad 30 lat. To z kolei już 4. tydzień zwyżki produkcji ropy w USA.

Ceny ropy będą spadać

„Nie dziwi fakt, że produkcja ropy w USA rośnie, przy tak wysokich cenach surowca” – mówi Barnabas Gan, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. w Singapurze.

Tymczasem pod koniec listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie krajów OPEC, które zdecydują o dalszych losach obecnie obowiązującego porozumienia o niższych dostawach ropy z kartelu.

Na rynkach oczekuje się, że OPEC zdecyduje o przedłużeniu obecnego porozumienia o niższych dostawach ropy z OPEC poza marzec 2018 r. Takie stanowisko, oprócz Arabii Saudyjskiej, popiera też Kuwejt oraz Irak, który jest za przedłużeniem obecnego porozumienia o 9 miesięcy. Za to Rosja nie jest na razie przekonana co do tego, czy decyzja o przedłużeniu cięć jest konieczna.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku zakończyła sesję o 37 centów niżej – na poziomie 55,33 USD/b.

Polska Agencja Prasowa