Ceny wciąż rosną. GUS podał najnowsze dane o inflacji
Jak podał GUS w sierpniu 2024 roku inflacja w Polsce wyniosła 4,3 proc. rok do roku, co oznacza wzrost w porównaniu do lipca (4,2 proc). W ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1 proc.. Zaskakująco duży wpływ na wskaźnik CPI miały wzrosty cen usług finansowych oraz energii.
Usługi finansowe
Ceny oferowane przez banki i inne instytucje finansowe wzrosły o 12,4 proc. w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku. Było to wyraźnie powyżej oczekiwań, gdyż dotychczas głównymi punktami inflacji w Polsce były ceny energii i żywności. Tym razem jednak to właśnie podwyżki w sektorze usług bankowych miały największy wpływ na wzrost wskaźnika CPI (wskaźnik cen konsumpcyjnych, ang. consumer price index).
Energia i edukacja
Choć sektor usług finansowych dominuje w zestawieniach pod względem wzrostu inflacji, ceny energii wzrosły o 9 proc. rok do roku. Taka sytuacja znacząco obciąża budżety gospodarstw domowych w Polsce. Główny Urząd Statystyczny (GUS) odnotował także wzrost kosztów usług edukacyjnych o 9 proc., co ma istotne znaczenie w kontekście dopiero co rozpoczętego roku szkolnego.
Żywność
Ceny żywności wzrosły o 4,1 proc., co jest poniżej ogólnego wskaźnika inflacyjnego. Niemniej jednak koszty żywności pozostają istotnym elementem codziennych wydatków konsumentów.
Odzież i transport
Mimo wzrostu cen, niektóre sektory odnotowały spadki. Ceny w branży odzieżowej oraz transportowej zmniejszyły się o 1,4 proc. w porównaniu z sierpniem 2023 roku. To pozytywna wiadomość dla konsumentów, którzy mogą szukać oszczędności w tych obszarach.
Prognozy na wrzesień
Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się, że inflacja we wrześniu wzrośnie do ponad 4,5 proc.. Główne czynniki to odmrożenie cen energii oraz dalsze wzrosty w sektorze usług. Instytut podkreśla, że tendencje inflacyjne w Polsce są podobne do tych obserwowanych w innych krajach Unii Europejskiej.