AlertEnergetyka

CEZ otrzymał oferty na aktywa w Polsce

Elektrownia Detmarovice / fot. CEZ

Elektrownia Detmarovice / fot. CEZ

Grupa CEZ podwyższyła cele na 2021 rok i spodziewa się osiągnąć 58-60 mld CZK EBITDA oraz 18-20 mld CZK skorygowanego zysku netto. Przedsiębiorstwo poinformowało, że 25 czerwca otrzymało wiążące oferty zakupu polskich aktywów produkcyjnych i rozpoczęło ich ocenę.

Wcześniej CEZ informował, że jego celem na 2021 rok jest 57-60 mld CZK EBITDA oraz 17-20 mld CZK skorygowanego zysku netto. – Podwyższenie prognoz wynika m.in. z wyższej dystrybucji energii elektrycznej oraz większej podaży energii i gazu do odbiorców końcowych w Czechach – czytamy w komunikacie.

Po pierwszym półroczu 2021 roku grupa miała 31,6 mld CZK EBITDA i 11,3 mld CZK skorygowanego zysku netto. Przed rokiem – w pierwszym półroczu 2020 roku – skorygowany zysk netto grupy wyniósł 16,4 mld CZK, a EBITDA 38,7 mld CZK.

W pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku CEZ ukończył projekty inwestycyjne o wartości 11,7 mld CZK, w porównaniu do 12,2 mld CZK rok wcześniej.

Grupa poinformowała, że proces dezinwestycji w Polsce jest w toku – CEZ otrzymał wiążące oferty zakupu polskich aktywów produkcyjnych i przystąpił do ich oceny.

W połowie września ubiegłego roku CEZ zaprosił do składania deklaracji zainteresowania uczestnictwem (listu intencyjnego) w procesie zakupu polskich aktywów grupy. Chce sprzedać CEZ Skawina, CEZ Chorzów, CEZ Produkty Energetyczne Polska oraz CEZ Polska.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Rosjanie i Chińczycy nie wybudują atomu w Czechach. Praga pyta inne kraje

 


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X