Chadam: W przyszłym roku fizyczny rewers na Gazociągu Jamalskim

18 października 2013, 11:05 Energetyka

– Większość gazociągów w ramach korytarza Północ-Południe uzyskała tzw. status wspólnego zainteresowania i została wpisana na listę Komisji Europejskiej jako projekty podnoszące integrację rynkową oraz bezpieczeństwo dostaw gazu. Wpisanie na tę listę naszych projektów pozwoli ubiegać się o unijne wsparcie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

Chadam podkreśla, że korytarz pozwoli Polsce na odbieranie zwiększonych ilości gazu LNG z terminalu w Świnoujściu i przekazywanie go do odbiorców za granicą, a w 2014 roku zostanie uruchomiony fizyczny rewers na gazociągu jamalskim, który zwiększy bezpieczeństwo transportu gazu do Polski z kierunku zachodniego, szczególnie w przypadku nieoczekiwanych przerw w dostawach gazu z innych kierunków.

– Fizyczny rewers oznacza także wzmocnienie usługi tzw. wirtualnego rewersu, która oferowana jest od listopada 2011 r. na zasadach przerywanych i umożliwia import gazu z kierunku zachodniego na poziomie 2-3 mld m sześc. Dzięki tej inwestycji usługa ta będzie mogła być oferowana na zasadach ciągłych, co zagwarantuje stałą pewność dostaw gazu – mówi prezes Gaz-Systemu.

Chadam wskazuje, że inwestycje spółki mają również wpływ na rozwój giełdy gazu w Warszawie, z której korzystać będą mogły aktywnie inne kraje europejskie.