Akcjonariusze Chevrona chcą większej przejrzystości spółki w sprawie klimatu

28 maja 2020, 09:30 Alert

W środę akcjonariusze Chevrona zagłosowali za przyjęciem wniosku, zgodnie z którym firma powinna opublikować raport na temat działań lobbingowych związanych ze zmianami klimatu. To duża wygrana aktywistów ekologicznych w sporze z tym wielkim koncernem naftowym.

Koncerny kontra klimat

Warto zaznaczyć, że inne propozycje akcjonariuszy zostały odrzucone, w tym jedna wzywająca Chevrona do rozdziału funkcji prezesa i dyrektora naczelnego, która otrzymała tylko około 27 procent głosów za.

W środę akcjonariusze konkurencyjnego koncernu Exxon Mobil również odrzucili propozycję rozdzielenia ról prezesa i dyrektora generalnego wraz ze wszystkimi innymi propozycjami związanymi z klimatem.

Warto przypomnieć, że firma Chevron spotyka się z potężną krytyką na całym świecie za degradację środowiska naturalnego, przede wszystkim w Nigerii i w ekwadorskiej części puszczy amazońskiej, koncern był też jednym z głównych beneficjentów wojny w Iraku, gdzie zdobył koncesje na wydobycie ropy po inwazji wojsk USA. Z kolei Exxon Mobil wywołał w zeszłym roku międzynarodowy skandal kiedy wyszło na jaw, że już w latach 80. posiadał badania, które potwierdzały zależność pomiędzy globalnym ociepleniem a emisjami CO2 z paliw kopalnych, a mimo to przez dekady ukrywał to sponsorując organizacje i raporty, których celem było opóźnienie globalnej walki ze zmianami klimatu.

Reuters/Michał Perzyński

Exxon wiedział o zmianach klimatu od ponad czterdziestu lat. Czy teraz zapłaci odszkodowanie?