Chevron umacnia pozycję w USA dzięki przejęciu PDC Energy o wartości 7,6 mld dolarów

23 maja 2023, 09:30 Alert

Chevron zwiększa swój ślad naftowy i gazowy w USA poprzez przejęcie firmy PDC Energy Inc. Operacja ma formę transakcji giełdowo-dłużnej o wartości 7,6 mld dolarów.

Rafineria El Segundo / fot. Wikimedia Commons

PDC Energy Inc. to firma z branży gazu i ropy z łupków. Dzięki przejęciu Chevron, druga co do wielkości amerykańska firma naftowa w USA, zwiększy produkcję, zwrot z inwestycji i przepływy pieniężne, umacniając swoją pozycję w sytuacji globalnych napięć geopolitycznych związanych z dostawami energii po inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku. Według agencji Reutersa dyrektor generalny Checrona Michael Wirth ocenia,że jest to dobra inwestycja.

Prezydent Joe Biden skrytykował amerykańskie koncerny naftowe za to, że nie zwiększają krajowej produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego po tym, gdy w 2022 roku ceny paliw dla konsumentów znacznie wzrosły. Zdaniem Wirtha, przejęcie PDC Energy Inc jest dobrą reakcją na krytykę prezydenta. Jednocześnie zadowoleni są również akcjonariusze koncernu Chevron.

Analitycy w ostatnich miesiącach kwestionowali zdolność koncernu do przeciwdziałania ocenom, według których na złożach łupkowych w basenie permu w zachodnim Teksasie i Nowym Meksyku w 2022 roku uzyskiwano słabe wyniki.

Akcje firmy PDC wyceniano po transakcji przejęcia na 72 dolarów za akcję, około 14 procent wzrostu od 10-ciodniowej średniej z ubiegłej dekady. Przejęcie zwiększy rezerwy koncernu Chevron o 10 procent, nakłady inwestycyjne oraz zwrot z inwestycji o około miliard dolarów w ciągu roku od zamknięcia transakcji.

Dzięki przejęciu PDC Energy koncern Chevron zwiększy znacznie wydobycie ropy i gazu w zagłębiu Denver-Julesburg Basin w stanie Kolorado.

Kierownictwo firmy Chevron z siedzibą informowało od ubiegłego roku, że firma szuka przejęć w USA. Firma niedawno zgłosiła również zamiar zmniejszenia rezerw finansowych w sposób, który zwiększyłby opłacalność dla akcjonariuszy. O wykupywaniu akcji poinformował dyrektor Wirth – rocznie koncern przeznacza 17,5 mld dolarów na ten cel.

Koncern był pod presją Wall Street, aby wykazać, że może nadal zwiększać produkcję po 2027 r w swoich głównych zasobach łupkowych w basenie permskim w zachodnim Teksasie i Nowym Meksyku.

Przejęcie zwiększy wydatki kapitałowe Chevron o około miliard dolarów rocznie – do 16 mld dolalrów w 2027 roku. Koncern jest jednym z czołowych producentów w Zagłębiu Denver-Julesburg po przejęciu Noble Energy (13 mld dolarów w 2020 roku).

Według informacji firmy, wraz z przejęciem PDC, Chevron zwiększy swoje potwierdzone rezerwy węglowodorów o 10 procent przy przewidywanym koszcie poniżej 7 dolarów za baryłkę. Wirth powiedział, że transakcja nie powstrzymuje firmy przed poszukiwaniem kolejnych przejęć.

Reuters / AP / EIA / Teresa Wójcik

Zełeński w Arabii czyli szansa na powrót Odessa-Brody-Gdańsk w formie paliwociągu