Chińczycy mogą wesprzeć wydobycie ropy we Wschodniej Syberii

10 lipca 2015, 07:53 Alert
Gazprom Nieft 1

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała wczoraj agencja RIA Novosti powołując się na oświadczenie spółki CEFC China Energy 6 lipca w Sankt Petersburgu podpisała ona z Gazprom Nieft umowę o współpracy w trzech złożach we Wschodniej Syberii.

W ramach podpisanej umowy strony wspólnie zajmą się eksploracją trzech pól naftowych we Wschodniej Syberii. Prace poszukiwawczo-badawcze pokazały, że ich zasoby wynoszą 1,9 mld baryłek ropy. Złoża znajdują się 90 km od ropociągu Wschodnia Syberia-Ocean Spokojny (ESPO) oraz w bezpośredniej bliskości z gazociągiem Siła Syberii. Zdaniem spółki z punktu widzenia importu do Chin jest to ,,doskonała zaleta geograficzna”

– Projekt napełni nową treścią chińsko-rosyjskie stosunki wszechstronnej strategicznej współpracy oraz dwustronnej współpracy handlowo-gospodarczej – czytamy w oświadczeniu spółki CEFC China Energy.

Z kolei służba prasowa Gazprom Nieft w wypowiedzi dla agencji RIA Novosti stwierdziła, że uzgodniła z chińską spółką przeprowadzenie rozmów w sprawie współpracy z Gazprom Nieft, która posiada licencję w ramach projektu Czonskij w obszarach Tympyczinskim, Bakunajskim oraz Igljalinskim.

Służba prasowa Gazprom Nieft podkreśliła, że podpisane przez spółki memorandum nie tworzy dla stron zobowiązań i nie ogranicza ich praw do rozwijania współpracy ze stronami trzecimi.