Chińczycy wybudują największą platformę wiertniczą na świecie w Arabii Saudyjskiej
Chiny budują największą platformę wiertniczą na świecie, znaną jako „Desert Raptor„, która zostanie zainstalowana na wodach terytorialnych Arabii Saudyjskiej. Inwestycja jest realizowana w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) oraz szerszej strategii wzmocnienia współpracy energetycznej z kluczowymi światowymi producentami ropy. Ten ambitny projekt ma zrewolucjonizować wydobycie paliw kopalnych, koncentrując się głównie na bogatych w ropę i gaz rezerwach na terenie Półwyspu Arabskiego.
Platforma, która zostanie zainstalowana na pustyni Rub’ al Khali (Pustynia Pustki), będzie zdolna do wiercenia głębiej i bardziej efektywnie niż jakakolwiek istniejąca platforma, a jej celem będzie eksploatacja nieodkrytych do tej pory złóż ropy. Mimo, iż nie ma dokładnych szacunków jeśli chodzi o potencjał eksplaatacyjny wyrażony w baryłkach, to warto zobaczyć jak wygląda eksplaatacja już istniejących złóż tej pustyni. Rub’ al Khali rozciąga się na powierzchni takich państw jak Arabia Saudyjska, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Jemen. Pustynia jest częścią basenu arabskiego, na terenie którego znajdują się największe pola wydobywcze takie jak Ghawar czy Shaybah. Drugie wspomniane pole najprawdopodobniej ma potencjał wydobywczy na poziomie ponad 14 miliardów baryłek.
Inwestycja w platformę ma ogromne znaczenie strategiczne nie tylko dla „Państwa Środka” ale również dla krajów Bliskiego Wschodu.
Napewno, numerem jeden jest bezpieczeństwo energetyczne Chin. Chiny, będąc największym na świecie importerem ropy, muszą zabezpieczyć stabilne, długoterminowe dostawy, aby utrzymać swój wzrost gospodarczy. Dzięki tej platformie Chiny mogą bezpośrednio wpływać na poszukiwanie i produkcję paliw kopalnych w Arabii Saudyjskiej, największym producencie ropy w OPEC.
Drugim istotnym punktem współpracy jest wzmocnienie relacji Chiny-Arabia Saudyjska. Partnerstwo między Chinami a Arabią Saudyjską pogłębiło się, a energia stanowi kluczowy filar tej relacji. Platforma, która jest aktualnie w budowie jest częścią serii porozumień, na podstawie których Chiny inwestują w infrastrukturę, produkcję energii i nawet odnawialne źródła energii w Arabii Saudyjskiej. Te działania przynoszą obopólne korzyści – Chiny zabezpieczają kluczowe dostawy ropy, a Arabia Saudyjska zyskuje ważnego partnera w utrzymaniu swojego statusu globalnej potęgi energetycznej.
Jednocześnie, Chiny mają okazję na zaprezentowanie swojego „know how”. Jest wysoko prawdopodobnie, że budowa platformy wykorzysta najnowsze innowacje, takie jak zaawansowana interpretacja danych sejsmicznych oraz operacje wiertnicze wspierane przez sztuczną inteligencję, co obniży koszty i ryzyko związane z wierceniami głębinowymi.
Inwestycja tego rodzaju jest bardzo interesująca biorąc pod uwagę współpracę międzynarodową, ale stawia pod znakiem zapytania transformację energetyczną w państwach azjatyckich.
Pomimo globalnego przejścia na odnawialne źródła energii, takie projekty odzwierciedlają długoterminowe zainteresowanie paliwami kopalnymi, szczególnie w regionach takich jak Bliski Wschód, gdzie nadal istnieją duże, niewykorzystane złoża. Platforma prawdopodobnie przyczyni się do przedłużenia okresu ekonomicznej użyteczności paliw kopalnych, ponieważ coraz trudniej dostępne złoża staną się osiągalne. To stoi w kontraście z rosnącym ruchem na rzecz przejścia na czystsze źródła energii.
Choć Arabia Saudyjska dywersyfikuje swoją gospodarkę w ramach programu Wizja 2030, wciąż w dużej mierze zależy od dochodów z ropy. Platforma jest częścią strategii maksymalizacji wydobycia ropy przed potencjalnym spadkiem globalnego popytu, napędzanym polityką klimatyczną i postępem technologicznym w odnawialnych źródłach energii.
Warto również zastanowić się jaki wpływ będzie miała platforma na sytuację geopolityczną. Instalacja największej platformy wiertniczej na świecie wzmocn wpływy Chin na Bliskim Wschodzie, czyniąc je kluczowym graczem na globalnych rynkach energetycznych. Poprzez współpracę z Arabią Saudyjską, Chiny równoważą swoje relacje z innymi producentami ropy, jednocześnie zabezpieczając dostawy energii potrzebne do rozwoju przemysłowego.
Budowa tej mega-platformy wskazuje, że zarówno Chiny, jak i Arabia Saudyjska dostrzegają znaczne krótkoterminowe korzyści z eksploatacji paliw kopalnych, nawet w obliczu światowego trendu w kierunku czystszych alternatyw energetycznych. W dłuższej perspektywie projekt ten budzi jednak pytania o rolę paliw kopalnych w świecie coraz bardziej skupionym na zrównoważonym rozwoju. Chociaż oba kraje inwestują znaczne środki w technologie odnawialnych źródeł energii, ich równoczesne inwestycje w największą platformę wiertniczą na świecie sugerują strategię „zabezpieczenia się” – kontynuację eksploatacji zasobów paliw kopalnych, przy jednoczesnym przygotowaniu się na przyszłość, w której dominować będą zielone źródła energii. Platforma ta stanowi więc zarówno dowód na odporność przemysłu paliw kopalnych, jak i na złożoność globalnej transformacji energetycznej.
USA rywalizują z Rosją i Chinami o rozwój afrykańskiego atomu