Chiński koncern naftowy chce przejąć rafinerię po Łukoilu w Rumunii

23 lipca 2015, 14:30 Alert
58_607_l

(Reuters/Rigzone/Teresa Wójcik)

Chiński koncern naftowy China Peace Petroleum Group (CPPG) nawiązał kontakt z rosyjskim koncernem naftowym Łukoil, aby rozpocząć negocjacje w sprawie przejęcia rafinerii w Rumunii. Jednakże koncern rosyjski – jak informuje Reuters – odrzucił propozycję.

Chińska grupa CPPG złożyła list intencyjny w tej sprawie w marcu b.r. marcu. Thomas Muller, wiceprezes Łukoil potwierdził mediom w zeszłym tygodniu, że Łukoil otrzymał ofertę sprzedaży rafinerii w Ploiesti. Podkreślił jednak, że obiekt nie jest na sprzedaż.

W ubiegłym tygodniu rumuńscyprokuratorzy postanowili o przejęciu  aktywów należących do Lukoil Europe BV Holandia i Petrotel Lukoil, spółek-córek koncernu Łukoil. Obie mają zajęte rachunki bankowe posiadane w Wielkiej Brytanii oraz w Holandii. Zatrzymane zostały też akcje firmy Lukoil SA-Ploiesti posiadane przez  firmę Petrotel.

Zdaniem rumuńskich prokuratorów straty wygenerowane na kapitale Łukoil szacowane są na ponad 2 mld euro. Łukoil zwrócił się do Komisji Europejskiej o pomoc w tej sprawie.