Chińskie koncerny technologiczne cierpią z powodu sankcji amerykańskich

9 sierpnia 2021, 11:00 Alert
huawei
fot. Flickr

Huawei i największy chiński producent mikrochipów SMIC mają problemy wynikające z nałożenia na nie sankcji amerykańskich. 

Tym właśnie Huawei tłumaczy spadek przychodów odnotowanych w pierwszym półroczu bieżącego roku w stosunku do 2020 roku. Przychody spadły o 29,5 procent z 70 mld dolarów do 49,56 mld dolarów. Pomimo tego, zwiększyła się marża producenta – z 9,2 procent do 9,8 procent.

Problemy Huawei wynikają z „niekorzystnych warunków zewnętrznych”, tak koncern określa m.in sankcje amerykańskie czy sprzeciw innych państw wobec chińskiej technologii. Współpraca z zagranicznymi telekomami przynosi główną część zysków. W wyniku amerykańskiej presji, zachodnie państwa blokują rozwój Huawei na swoich terytoriach.

Podobne straty ogłosił koncern SMIC, produkujący mikrochipy. Amerykańskie firmy nie mogą swobodnie dostarczać swoich komponentów chińczykom. Nie mogą również udzielać im licencji produkcyjnych, co doprowadziłoby do powstania własnych mocy produkcyjnych w Chinach.

Koncern poinformował, że pomimo tych trudności wzrost przychodów rok do roku wzrósł o 43,2 procent z  983 mln dolarów do 1,345 mld dolarów. Zysk wyniósł 400 mln dolarów a marża 30 procent.

Dla porównania, amerykański gigant Intel, w drugim kwartale 2021 roku osiągnął przychody na poziomie 19,6 mld dolarów. Zysk przekroczył pięć miliardów dolarów, a marża wyniosła 57 procent.

TheRegister/Mariusz Marszałkowski