Chiny i Arabia Saudyjska umacniają współpracę przy energetyce

10 sierpnia 2022, 13:30 Alert

W zeszłym tygodniu Chiny i Arabia Saudyjska podpisały wielostronne porozumienie dotyczące ustaleń między Aramco i Sinopec. Będzie to stanowić podstawę do zacieśnienia ich współpracy. Chiny wykorzystują wpływy Rosji na Arabię ​​Saudyjską i OPEC, aby rozpocząć własną strategię gromadzenia i wykorzystywania ogromnych rezerw ropy i gazu znajdujących się na Bliskim Wschodzie.

Pracownicy Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco
Pracownicy Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco

Podpisane w zeszłym tygodniu wielostronne porozumienie między Saudi Arabian Oil Company (Aramco), dawniej Arabian American Oil Company, a China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec) jest istotnym krokiem w chińskiej strategii mającej na celu zabezpieczenie Arabii ​​Saudyjskiej jako swojego klienta.

Ustalenia porozumienia

– Podpisanie protokołu ustaleń wprowadza nowy rozdział naszego partnerstwa w Królestwie… Obie firmy połączą siły w celu poczynienia dalszych postępów w Inicjatywie Pasa i Szlaku oraz  Vision 2030 – powiedział prezes Sinopec Yu Baocai. Skala i zakres porozumienia jest ogromna. Obejmuje szeroką współpracę w zakresie rafinacji i integracji petrochemicznej, inżynierii, budownictwa, usług na polach naftowych, nakładów materiałów potrzebnych do produkcji, dystrybucji produktów, wychwytywania dwutlenku węgla oraz procesów wodorowych.

Długoterminowa współpraca

Kluczowym aspektem dla długoterminowych planów Chin w Arabii Saudyjskiej jest to, że porozumienie obejmuje również możliwość budowy ogromnego centrum produkcyjnego w King Salman Energy Park, co będzie wiązało się z naziemną obecnością znacznej liczby chińskich pracowników na terenach Arabii Saudyjskiej, nie tylko tych bezpośrednio związanych z działalnością naftową, gazową, petrochemiczną i pozostałymi węglowodorami, ale także małą armią pracowników ochrony mającej zapewnić bezpieczeństwo chińskim inwestycjom. Wszystkie te wydarzenia są zgodne z komentarzem wygłoszonym w marcu podczas dorocznego China Development Forum zorganizowanym w Pekinie przez Amina Nassera, dyrektora generalnego Aramco, który stwierdził, że – Zapewnienie stałego bezpieczeństwa dla potrzeb energetycznych Chin pozostaje naszym najwyższym priorytetem, nie tylko przez następne pięć lat, ale także przez następne 50 i dłużej.

Inwestycje Aramco

Na początku 2021 roku Aramco posiadało 25 procent udziałów w postaci 280 000 baryłek ropy dziennie pochodzących z rafinerii Fujian w południowych Chinach, wynikających ze wspólnego przedsięwzięcia wraz z Sinopec i amerykańskim ExxonMobil. Aramco zgodziło się także kupić w 2018 roku od Rongsheng dziewięć procent udziałów w chińskiej rafinerii ZPC o wartości 800 000 baryłek ropy dziennie.

Kilka innych wspólnych projektów między Chinami a Arabią Saudyjską, które zostały uzgodnione zostało opóźnionych z powodu połączenia, w wyniku skutków Covid-19, przytłaczającego harmonogramu spłaty dywidendy Aramco oraz obaw obu krajów, zwłaszcza Chin,  co do reakcji Waszyngtonu dla wyraźnego zagrożenia jego długoterminowych interesów w Arabii i jego stosunków geopolitycznych z Arabią Saudyjską.

Oil Price/Jakub Sadowski

Układ z Saudyjczykami w sercu fuzji Orlenu i Lotosu, która stała się faktem