AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Chiny i Arabia Saudyjska umacniają współpracę przy energetyce

Pracownicy Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco

Pracownicy Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco

W zeszłym tygodniu Chiny i Arabia Saudyjska podpisały wielostronne porozumienie dotyczące ustaleń między Aramco i Sinopec. Będzie to stanowić podstawę do zacieśnienia ich współpracy. Chiny wykorzystują wpływy Rosji na Arabię ​​Saudyjską i OPEC, aby rozpocząć własną strategię gromadzenia i wykorzystywania ogromnych rezerw ropy i gazu znajdujących się na Bliskim Wschodzie.

Podpisane w zeszłym tygodniu wielostronne porozumienie między Saudi Arabian Oil Company (Aramco), dawniej Arabian American Oil Company, a China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec) jest istotnym krokiem w chińskiej strategii mającej na celu zabezpieczenie Arabii ​​Saudyjskiej jako swojego klienta.

Ustalenia porozumienia

– Podpisanie protokołu ustaleń wprowadza nowy rozdział naszego partnerstwa w Królestwie… Obie firmy połączą siły w celu poczynienia dalszych postępów w Inicjatywie Pasa i Szlaku oraz  Vision 2030 – powiedział prezes Sinopec Yu Baocai. Skala i zakres porozumienia jest ogromna. Obejmuje szeroką współpracę w zakresie rafinacji i integracji petrochemicznej, inżynierii, budownictwa, usług na polach naftowych, nakładów materiałów potrzebnych do produkcji, dystrybucji produktów, wychwytywania dwutlenku węgla oraz procesów wodorowych.

Długoterminowa współpraca

Kluczowym aspektem dla długoterminowych planów Chin w Arabii Saudyjskiej jest to, że porozumienie obejmuje również możliwość budowy ogromnego centrum produkcyjnego w King Salman Energy Park, co będzie wiązało się z naziemną obecnością znacznej liczby chińskich pracowników na terenach Arabii Saudyjskiej, nie tylko tych bezpośrednio związanych z działalnością naftową, gazową, petrochemiczną i pozostałymi węglowodorami, ale także małą armią pracowników ochrony mającej zapewnić bezpieczeństwo chińskim inwestycjom. Wszystkie te wydarzenia są zgodne z komentarzem wygłoszonym w marcu podczas dorocznego China Development Forum zorganizowanym w Pekinie przez Amina Nassera, dyrektora generalnego Aramco, który stwierdził, że – Zapewnienie stałego bezpieczeństwa dla potrzeb energetycznych Chin pozostaje naszym najwyższym priorytetem, nie tylko przez następne pięć lat, ale także przez następne 50 i dłużej.

Inwestycje Aramco

Na początku 2021 roku Aramco posiadało 25 procent udziałów w postaci 280 000 baryłek ropy dziennie pochodzących z rafinerii Fujian w południowych Chinach, wynikających ze wspólnego przedsięwzięcia wraz z Sinopec i amerykańskim ExxonMobil. Aramco zgodziło się także kupić w 2018 roku od Rongsheng dziewięć procent udziałów w chińskiej rafinerii ZPC o wartości 800 000 baryłek ropy dziennie.

Kilka innych wspólnych projektów między Chinami a Arabią Saudyjską, które zostały uzgodnione zostało opóźnionych z powodu połączenia, w wyniku skutków Covid-19, przytłaczającego harmonogramu spłaty dywidendy Aramco oraz obaw obu krajów, zwłaszcza Chin,  co do reakcji Waszyngtonu dla wyraźnego zagrożenia jego długoterminowych interesów w Arabii i jego stosunków geopolitycznych z Arabią Saudyjską.

Oil Price/Jakub Sadowski

Moody’s zmienił perspektywę ratingu PKN Orlen na pozytywną


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, foto: president.gov.ua

Ukraina prosi Niemcy o nową broń. Na liście obrona powietrzna, pojazdy i EW

Kijów przygotował listę pilnych potrzeb wojskowych i przekazał ją niemieckiemu rządowi. Ukraina prosi o wsparcie m.in. w zakresie obrony powietrznej,...

Udostępnij:

Facebook X X X