Chiny wesprą rosyjski atom na Białorusi

17 grudnia 2019, 06:00 Alert
Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska
Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska

Chiński koncern Power China oraz jego spółka-córka North China Power Engineering (NCPE) pomogą sprzedawać energię z rosyjskiej elektrowni jądrowej budowanej w białoruskim Ostrowcu.

Według informacji litewskiej telewizji LRT spółka NCPE wciela z życie tzw. „Projekt sprzedaży białoruskiej energii i integracji sieci”, który obejmuje 23 inwestycje. Białoruś miała uzyskać 5 mld dolarów kredytu od chińskiego banku Eximbank of China na budowę sieci rozprowadzającej moc z elektrowni w Ostrowcu

W 2013 roku NCPE przejęła jedną z największych na Litwie firm zajmujących się projektowaniem instalacji energetycznych – funkcjonujący w Kownie Instytut Sieci Energetycznych. Chińczycy posiadają w nim kontrolny pakiet akcji, a w zarządzie są tylko obywatele Państwa Środka.

Elektrownia Ostrowiec

Elektrownia Ostrowiec powstaje w odległości 50 km od Wilna, stolicy Litwy. Jest budowana w oparciu o rosyjską technologię WWER-1200. Ma się składać z dwóch reaktorów, każdy o mocy 1200 MW. Uruchomienie pierwszego bloku ma nastąpić w 2019 roku, a drugiego w 2020 roku. Budowę realizują i finansują spółki-córki rosyjskiego Rosatomu.

The Baltic Course/Piotr Stępiński

Stępiński: Ostrowiec zagrozi synchronizacji. Argument Litwy usłyszy Europa