Chińczycy uruchomią spółkę na rzecz elektromobilności

20 lutego 2021, 13:00 Alert
elektromobilność
Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

Geely chce wydzielić planowanie produktów, marketing i sprzedaż pojazdów elektrycznych. Chiński producent samochodów stworzy spółkę zależną o nazwie Lingling Technologies (LT), która zajmie się rozwojem, marketingiem i sprzedażą elektromobilności.

Chińczycy chcą rozpocząć marsz ku elektromobilności

Geely dostrzegło potrzebę opracowywania, wprowadzania na rynek i sprzedaży samochodów elektrycznych w inny sposób niż pojazdy spalinowe. Reuters podaje, że Chińczycy odmówili komentarza w tej sprawie.

Nowy oddział zajmie się rozwojem innowacyjnych samochodów elektrycznych, opartych na platformie elektrycznej Sustainable Experience Architecture (SEA). SEA to system typu open source, który pozwala na modyfikację oprogramowania pojazdów zgodnie z wymaganiami danego użytkownika. Platforma została zaprezentowana we wrześniu 2020 roku i jest przeznaczona pojazdom całkowicie elektrycznym.

SEA będzie w stanie obsłużyć aplikacje samochodów segmentu A, D i E, a nawet lekkich pojazdów dostawczych. Platforma obejmie obsługę napędów na przednie, tylne i cztery koła. Zapewni również możliwość konfiguracji aut z jednym, dwoma lub trzema silnikami oraz opcjonalnego rozszerzenia zasięgu.

Lingling Technologies ma przede wszystkim zarządzać modelami opartymi na SEA, a także przejąć marketing i sprzedaż modeli marek Geely’s Lynk & Co i Geometry. Nowa firma będzie również zaangażowana w dalszy rozwój platformy. Według agencji Reuters, LT to „prowadzenie badań niezależnie od konwencjonalnych działów pojazdów”. Ponadto spółka ma pozyskiwać dane rynkowe w celu odpowiedniego opracowania modeli pojazdów elektrycznych.

Dedykowany zespół sprzedażowy LT ma otworzyć salony w centrach miast. Niektóre z nich będą zarządzane przez samą firmę, inne będą obsługiwane we współpracy z dealerami. Jednak nie jest jeszcze jasne, kiedy dokładnie firma ma rozpocząć działalność. Z informacji Reutersa wynika, że Geely chce ją otworzyć w tym roku.

Reuters/Insideevs/Jędrzej Stachura

Elektromobilność w Norwegii nie zwalnia tempa