Chińska gospodarka rośnie, ale traci impet. Ożywienie gospodarcze pozostaje niepewne

17 lipca 2023, 08:50 Alert

Zniesienie polityki Zero-Covid i zakończenie lockdownów przez rząd w Pekinie chwilowo poprawiło sytuację w gospodarce Państwa Środka, ale najnowsze wskaźniki pokazują, że sytuacja nie zmierza w dobrym kierunku. Jak wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego, gospodarka notuje wzrost, ale wyraźnie traci impet.

Smog w Szanghaju

Gospodarka Chin w drugim kwartale 2023 roku odnotowała wzrost o 6,3 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym z powodu niskiej bazy, przy czym dynamika spowolniła po silnym ponownym otwarciu w pierwszym kwartale, podało w poniedziałek Narodowe Biuro Statystyczne.

Gospodarka mocno odbiła się w pierwszym kwartale po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, przy wzroście PKB o 4,5 procent. Jednak wiele danych ekonomicznych z ostatnich miesięcy sugeruje, że dynamika osłabła.

Jak wynika z danych NBS,  produkt krajowy brutto od kwietnia do czerwca w porównaniu z pierwszym kwartałem wzrósł zaledwie o 0,8 procent. Mimo że, dane pokazują wzrost, to były poniżej oczekiwań światowych ekonomistów.

Warto wspomnieć, że w 2022 roku surowe blokady Covid-19 siały spustoszenie w drugiej co do wielkości gospodarce świata, w tym w Szanghaju, będącym największym centrum finansowym kraju.

Mimo że produkcja krajowa utrzymuje trend wzrostowy, to poniedziałkowe dane pokazują, że wzrost rzeczywiście stracił impet.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o 3,1 procent, najwolniej od grudnia, kiedy to Pekin zniósł większość ograniczeń związanych z pandemią.

Ponadto, wskaźnik produkcji przemysłowej (PPI) w czerwcu wzrósł tylko o 4,4 procent. Inwestycje w środki trwałe w tym samym miesiącu wzrosły o 3,8 procent.

Bezrobocie wśród młodzieży osiągnęło kolejny rekord, a stopa bezrobocia wśród osób w wieku od 16 do 24 lat w ubiegłym miesiącu wyniosła 21,3 procent. W maju wskaźnik ten wyniósł 20,8 procent.

Dane wyraźnie pokazują, że gospodarka Państwa Środka wyraźnie słabnie, choć wskaźniki makroekonomiczne pokazują wzrost. Zakończenie zabójczych gospodarczo lockdownów i polityki Zero-Covid-19 jedynie tymczasowo poprawiły sytuację. Najnowsze dane pokazują, że druga największa gospodarka traci impet, co osłabi światowe ożywienie gospodarcze.

Jacek Perzyński

Perzyński: Ożywienie Chin jest wysoce niepewne, a z nim reszty świata (ANALIZA)