Chiny i Francja pogłębiają współpracę w energetyce jądrowej

2 lipca 2015, 11:55 Alert

(CIRE)

Elektrownia jądrowa w Cattenom. Fot. Wikipedia
Elektrownia jądrowa w Cattenom. Fot. Wikipedia

30 czerwca w Paryżu Li Keqiang, premier Chińskiej Republiki Ludowej oraz premier Francji Manuel Valls podpisali wspólną deklarację dotyczącą francusko-chińskiej współpracy na płaszczyźnie cywilnej energii jądrowej. Jednocześnie doszło do podpisania kilku umów pomiędzy firmami z obu krajów.

Areva i CNNC (China National Nuclear Cooperation) podpisały umowę w sprawie chińskiego projektu zakładu przetwarzania i recyklingu wypalonego paliwa. Podpisanie umowy oficjalnie zakończyło techniczną dyskusję, określając harmonogram negocjacji handlowych oraz potwierdzając gotowość obu grup do sfinalizowania negocjacji w jak najszybszym terminie.

Obie firmy podpisały też umowę obejmującą cały obieg paliwa, a razem z EDF dotyczącą reaktorów jądrowych. Umowa odnosząca się do obiegu paliwa rozszerza i pogłębia istniejące już obszary współpracy obu firm. Obejmuje między innymi kwestie wydobycia i przetwarzania uranu, wykonanie cyrkonowych zestawów paliwowych, likwidacji i demontażu, transportu i recyklingu.

Natomiast umowa Arevy, EDF oraz CNNC dotyczy możliwość bliższej współpracy w zakresie reaktorów o średniej i dużej mocy. Porozumienie zakłada również szerszą współpracę w dziedzinie badań i rozwoju.

Areva i EDF podpisały też list intencyjny z CGN (China General Nuclear Power Corporation) w sprawie długoterminowego partnerstwa w zakresie reaktorów o średniej i dużej mocy, który uwzględnia w szczególności doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji siłowni w Taishan 1.