Przywódca Chin najpewniej nie weźmie udziały w szczycie G20 w Indiach

31 sierpnia 2023, 14:00 Alert

Przywódca Chin Xi Jinping prawdopodobnie nie weźmie udziału w szczycie przywódców G20 w Indiach w przyszłym tygodniu, podaje agencja Reuters. 

Według nieoficjalnych informacji ChRL ma reprezentować premier Li Qiang w New Delhi. Szczyt G20 ma odbyć się od 9-10 września.

Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział już, że nie będzie podróżował do New Delhi i zamiast tego wyśle tam ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Warto zwrócić uwagę, że szczyt w Indiach był postrzegany jako miejsce, w którym Xi może spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem, który potwierdził swoją obecność, w związku z dążeniem obu supermocarstw do stabilizacji napiętych stosunków handlowych i politycznych.

Xi Jinping ostatni raz spotkał się z Bidenem w kuluarach podczas szczytu G20 na Bali w Indonezji w listopadzie ubiegłego roku.

Co ważne, przed wydarzeniem odbyło się kilka spotkań ministerialnych Grupy w Indiach, podczas których pojawiły się kontrowersje. Rosja i Chiny wspólnie sprzeciwiły się wspólnym oświadczeniom, które miały potępić Moskwę za jej inwazję na Ukrainę.

Mimo że, Pekin i New Delhi współpracują ze sobą w ramach BRICS, to oba kraje toczą zaciekłe spory. Chińskie ministerstwo zasobów naturalnych w poniedziałek opublikowało mapę terytoriów, na której stan Arunachal Pradesh i sporny płaskowyż Aksai Chin został ukazany jako część Państwa Środka. Indyjski MSZ odrzucił te roszczenia i uznał je za „absurdalne”, jednak sprawa wywołała niemały zgrzyt między krajami.

Aksai Chin to część Wyżyny Tybetańskiej. W 1962 roku doszło tam konfliktu zbrojnego, w wyniku którego region ten został wchłonięty do ChRL. Sytuacja w regionie jest nieprzerwanie napięta i regularnie dochodzi tam do zbrojnych starć żołnierzy chińskich i indyjskich.

Reuters / Jacek Perzyński

Problemy w Chinach uderzą w rosyjską gospodarkę