AlertEnergetykaOZEŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Chiny inwestują w OZE. Budują dwie trzecie nowej energetyki wiatrowej na całym świecie

Energetyka w Chinach. Grafika: www.frstrategie.org

Energetyka w Chinach. Grafika: www.frstrategie.org

W maju 2024 roku Chiny osiągnęły znaczący postęp w transformacji energetycznej, redukując udział węgla w swoim miksie energetycznym do rekordowo niskiego poziomu i jednocześnie osiągając nowe szczyty w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Zużycie węgla w Chinach maleje, podczas gdy kraj ten inwestuje znaczne środki w odnawialne źródła energii, zwłaszcza w energię słoneczną i wiatrową. Krajowa Administracja Energetyczna (NEA) odegrała kluczową rolę w tej transformacji, wprowadzając polityki i mechanizmy wspierające rozwój dużych projektów związanych z energią odnawialną. Dotyczy to m.in. budowy dużych baz energetycznych na pustyniach zachodnich i promowania rozproszonych systemów fotowoltaicznych (PV) na terenach wiejskich​.

W samym 2023 roku Chiny dodały prawie 297,6 gigawatów (GW) mocy z odnawialnych źródeł energii, głównie w postaci fotowoltaiki słonecznej, która stanowiła znaczną część globalnego wzrostu mocy odnawialnych. Ten szybki rozwój był możliwy dzięki obniżeniu kosztów modułów słonecznych o prawie 50 procent, co uczyniło energię słoneczną ekonomicznie bardziej atrakcyjną niż węgiel i gaz​.

Pomimo tych postępów, Chiny nadal rozbudowują swoją moc węglową. Obecnie w budowie znajduje się 136,24 GW mocy węglowej, a kolejne projekty są na różnych etapach rozwoju. To podejście pokazuje złożoność chińskiego krajobrazu energetycznego, gdzie szybka rozbudowa odnawialnych źródeł energii współistnieje z znacznymi inwestycjami w energetykę węglową​.

Trwająca transformacja chińskiego sektora energetycznego jest napędzana przez kombinację polityki rządowej, czynników ekonomicznych i postępu technologicznego. W miarę jak odnawialne źródła energii stają się bardziej konkurencyjne, a infrastruktura sieciowa kraju się poprawia, udział odnawialnych źródeł w miksie energetycznym będzie nadal rosnąć, potencjalnie prowadząc do strukturalnego spadku zużycia paliw kopalnych i emisji CO2 w nadchodzących latach​.

Reuters / Mateusz Gibała

Jakóbik: NATO będzie bronić energetykę przed Rosją, ale i Chinami


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...
tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Udostępnij:

Facebook X X X