Obiekt Kela, największa na świecie elektrownia wodno-słoneczna, rozpoczęła swoją działalność w ubiegłą niedzielę. Uruchomiona w Syczuanie, może pomóc zaoszczędzić ponad 600 tys. ton węgla rocznie, podaje agencja Xinhua.
Magazynowanie energii jest najważniejszym wyzwaniem transformacji energetycznej. W Państwie Środka zastosowano innego typu rozwiązanie, które polega na połączeniu fotowoltaiki z hydroenergetyką, która stanowi największe źródło OZE kraju.
Agencja Xinhua podaje, że jest to największa na świecie hybrydowa elektrownia słoneczno-wodna rozpoczęła w niedzielę produkcję energii elektrycznej we wschodniej części Wyżynie Tybetańskiej.
Elektrownia słoneczno-wodna Kela znajduje się w prowincji Syczuan (południowo-zachodnie Chiny), która leży 4600 m n.p.m., 1000 metrów wyżej niż Lhasa, co czyni ją projektem położonym na największej wysokości tego typu na świecie.
Stacja zajmuje powierzchnię ponad 16 km kw., składa się z ponad 2 miliony paneli słonecznych, o mocy 1 GW , które są w stanie w pełni naładować 15 tys. pojazdów elektrycznych, o zasięgu 550 km w ciągu jednej godziny.
Obiekt jest częścią ogromnej bazy produkcyjnej energii odnawialnej, planowanej przez chiński rząd, aby docelowo wytwarzać czystą energię dla 100 milionów gospodarstw domowych.
Co ważne, przy zainstalowanej mocy 1 GW paneli słonecznych i 3 GW generatorów energii wodnej na płaskowyżu rzeki Yalong w prowincji Syczuan, elektrownia może wyprodukować 2 miliardy kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii przez ponad 700 tys. gospodarstw domowych przez rok.
Interesujące jest, że taka konstrukcja słoneczno-wodna wykorzystuje stałą produkcję energii z hydroelektrowni, aby zrównoważyć podatność fotowoltaiki na zmienność pogody energii. Pozwala to również systemowi dostosować wytwarzanie energii w dłuższym okresie, pozwalając na wytwarzanie większej ilości energii słonecznej w porach suchych i większej produkcji energii wodnej w porach deszczowych, zatem rozwiązuje problem marnowania i magazynowania energii.
– Obecnie czysta energia elektryczna wytwarzana rocznie przez stację może zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną około 700 tys. przeciętnych gospodarstw domowych. Oszczędza ponad 600 tys. ton standardowego węgla rocznie, zmniejszając emisję dwutlenku węgla o ponad 1,6 miliona ton – Yang Zhiwei, kierownik projektu.
Agencja Xinhua / Jacek Perzyński