Zaczęło się! Kryzys dotarł do Chin: nie chcą pracować. Spięcie

16 czerwca 2023, 07:30 Energetyka

W najnowszym odcinku podcastu #SPIĘCIE będzie o Chinach, ich gospodarce i rynku pracy. Czy inflacja i kryzys finansowy dopadł Państwo Środka? Występują redaktorzy BiznesAlert.pl Jędrzej Stachura oraz Jacek Perzyński.

Spięcie. Grafika: Mikołaj Teperek
Spięcie. Grafika: Mikołaj Teperek

Gdy Europa i USA zmagają się z wysoką inflacją w Chinach jest bardzo prawdopodobny scenariusz deflacji, czyli spadku cen. Wiele krajów może pozazdrościć Chinom takiej sytuacji, ale wcale nie wróży ona nic dobrego. Deflacja następuje przy spadku PKB, czyli w okresie kryzysu lub gospodarczego spowolnienia. Wynika to ze słabnącego eksportu i konsumpcji która stanowi 60 procent wzrostu PKB Chin. Spadła też produkcja przemysłowa. Wielu chińskich ekonomistów ostrzega że spowolnienie gospodarcze zmierza wielkimi krokami – opowiada Jacek Perzyński, sinolog i redaktor BiznesAlert.pl.

– Jak wiemy gospodarka, zależy też od zatrudnienia. Podobno w Chinach jest problem z bezrobociem wśród osób młodych. Czemu nie ma ich na rynku pracy? – pyta Stachura. – Problem nie wynika z braku chęci młodych osób do pracy. Ogólna krajowa stopa bezrobocia wynosi 5 procent. W przypadku młodzieży, czyli osób w wieku 16-24 lata wynosi 20,4 procent. W tym roku liczba absolwentów wyniesie 11,5 miliona osób. Bezrobocie wśród nich może być bardzo duże. Wynika to przede wszystkim ze spowolnienia gospodarczego, które zmierzy do Chin wielkimi krokami. Konsekwencje tego będą jeszcze w przyszłości. Jest to problem długofalowy nie tylko dla Chin bo kraj ten jest motorem napędowym całej światowej gospodarki. To wynika też z głębszego problemu tzn. z kultury nadgodzin, które są w Chinach powszechne – tłumaczy Perzyński.

Chińczycy chyba nie chcą pracować za tzw. „miskę ryżu” – kwituje Stachura. Dowiedz się więcej o chińskiej i światowej gospodarce oglądając podcast #SPIĘCIE.