Chiny partnerem strategicznym Sudanu w obszarze wydobycia ropy oraz gazu

10 września 2015, 09:30 Alert

(ChinaDaily.com/Piotr Stępiński)

8 września Sudan poinformował o nowym partnerstwie z Chinami w celu wejścia w nowe projekty dotyczące poszukiwań i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego ze złóż znajdujących się we wschodniej, centralnej a także zachodniej części państwa.

– Chiny zgodziły się wejść w nowy projekt dotyczący poszukiwania ropy oraz rozszerzenia swojej działalności w sektorze naftowym w państwie – powiedział sudański minister ropy oraz gazu Mohamed Zayed.

Szef resortu wyjaśnił również, że ponadto Chiny zgodziły się na zastosowanie nowych technologii, które pomogą na zwiększenie wydobycia gazu.

W 2009 roku Sudan rozpoczął wydobycie gazu ziemnego z odwiertu Tawakul w prowincji Sinnar w bloku nr 8 na poziomie 3,7 mln stóp sześciennych kondensatu gazowego dziennie. Zasoby surowca w tym miejscu wynoszą 25 mld stóp sześciennych.

Chiny są największym inwestorem zagranicznym w Sudanie.

Podczas swojej niedawnej wizyty w Pekinie prezydent Sudanu Omar al-Bashir podpisał porozumienie o strategicznym partnerstwie z Pekinem, które zawiera umowę dotyczącą wydobycia gazu ziemnego ze złoża w prowincji Sinnar.