Chiny po cichu ograniczają poszukiwania gazu łupkowego

30 kwietnia 2015, 12:19 Alert
Szczelinowanie hydrauliczne
Szczelinowanie hydrauliczne w USA.

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Chiny ogłosiły zmniejszenie wsparcia dla poszukiwań gazu łupkowego w nadchodzących pięciu latach. Dofinansowanie do wydobycia w wysokości 0,40 juana za metr sześcienny zostanie zmniejszone do 0,30 juana na okres od 2016 do 2018 roku – podaje Financial Times.

Dofinansowanie ma spaść do 0,20 juana w latach 2019-2020. Miało w założeniu zachęcać firmy państwowe jak Sinopec i PetroChina do poszukiwań ale te nie zrealizowały założeń przyjętych przez rząd. Pekin przekonuje, że zmniejszenie subsydiów jest uzasadnione, bo nowe technologie ograniczą koszt wydobycia.

Tania ropa naftowa i niekorzystna geologia chińska zniechęcają jednak spółki Państwa Środka do inwestowania w ryzykowne poszukiwania gazu z łupków. CNOOC ogłosił już zawieszenie poszukiwań w prowincji Anhui na wschodzie Chin. Woli inwestować w złoża w Ameryce Północnej.

Z kolei PetroChina zawiesiło projekt łupkowy realizowany razem z Shellem. Jak podaje Financial Times odpływ holenderskich specjalistów z tego względu zmusił jedną ze szkół w Pekinie do zakończenia lekcji w języku holenderskim.