Chiny przygotowują się na falę letnich blackotów

11 maja 2023, 09:30 Alert

Zeszłego lata przez Chiny przelała się fala upałów z temperaturą przekraczającą 40 stopni Celsjusza. Niestety prognozy wskazują, że w tym roku temperatura w większości obszarów ponownie pobiją rekord, a bezpieczeństwo dostaw energii może zostać zagrożone. Chińscy eksperci ostrzegają, że w skrajnych przypadkach może dojść do miejscowych blackoutów.

Słońce. Źródło: Pixabay
Słońce. Źródło: Pixabay

Warto przypomnieć, że czynniki klimatyczne mają coraz większy wpływ na stabilność systemu elektroenergetycznego. W zeszłym okresie szczytowego zapotrzebowania w prowincji Syczuan i mieście Chongqing wystąpił bezprecedensowy niedobór energii elektrycznej. Aby załagodzić kryzys władze centralne w Pekinie podjęły decyzję o szybkiej rozbudowie elektrowni węglowych. 

Co ważne, popyt Państwa Środka na energię nieustannie rośnie. Wraz ze wdrażaniem  transformacji energetycznej, dostawy energii będą w przyszłości narażone na napięcia. Ekstremalne warunki pogodowe i sytuacje awaryjne również będą miały wpływ na krajowy system elektroenergetyczny. Według China Energy News tego lata w większości obszarów temperatury ponownie mogą pobić rekord, co może wywołać miejscowe blackouty i zagrozić lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom.

W pierwszym kwartale tego roku stopniowo Chiny zaczęły stopniowo pozbywać się skutków pandemii Covid-19, poprawiała się produkcja i popyt, a gospodarka osiągnęła dobry start. W tym czasie zużycie energii elektrycznej wzrosło o 3,6 procent rok do roku. 

Jednak problemem jest to, że ożywienia gospodarcze i wysokie temperatury stały się sprzyjającymi warunkami do szybkiego wzrostu zużycia energii elektrycznej. Szacuje się, że zużycie energii elektrycznej w tym roku wyniesie około 9,25 bilionów kWh, co oznacza wzrost o około 7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. W ujęciu sektorowym oczekuje się, że dynamika zużycia energii elektrycznej w przemyśle wtórnym i usługowym znacznie wzrośnie w porównaniu z rokiem poprzednim, a przemysł wtórny ponownie stanie się głównym odbiorcą energii elektrycznej.

Zheng Haifeng, dyrektor Państwowego Instytutu Badań nad Energią Sieciową, ostrzegł, że w tym roku podaż i popyt na energię elektryczną w regionach północnych, wschodnich, środkowych i południowo-zachodnich Chin będą napięte, a w innych regionach dostawy będą ograniczone. W przypadku niewystarczających dostaw surowców energetycznych i ekstremalnych warunków pogodowych w godzinach szczytu luka mocy będzie się powiększać.

Jak zapewnić stabilne dostawy energii? Chińscy eksperci uważają, że konieczne jest wzmocnienie systemu śledzenia i monitorowania, identyfikacji ryzyk oraz wczesne ostrzeganie przed zmianą temperatur, niedoborem węgla i gazu ziemnego oraz niskim poziomem wód w hydroelektrowniach. Dogłębna analiza wpływu ekstremalnych scenariuszy na dostawy energii oraz usprawnienie system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach powinny zmniejszyć ryzyko, choć prawdopodobieństwo pojawienia się blackoutów nadal będzie obecne.

Chińscy eksperci ostrzegają, że tegoroczna fala upałów jest niemal pewna. Obecnie Państwo Środka przygotowuje się na przerwy w dostawach energii, gromadzi zapasy surowców energetycznych i w dalszym ciągu rozbudowuje elektrownie węglowe. Należy zaznaczyć, że w Chiny są największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, a rozbudowa mocy węglowych w kontekście zmian klimatu nie są rozwiązaniem problemu, a jedynie jego pogłębieniem.

China Energy News / Jacek Perzyński

J. Perzyński: Węgiel na pomoc Chinom w obliczu kryzysu energetycznego