Roboty mają dać tlen słabnącej gospodarce Chin

22 sierpnia 2023, 12:00 Alert

Chiny zapowiedziały, że zwiększą wykorzystanie robotów w produkcji i przemyśle, postrzegając tę technologię jako kluczowy motor wzrostu i unowocześnienie przemysłu. Spadająca liczba ludności kraju i słaby wzrost gospodarczy dodatkowo wzmocniły te wysiłki.

Fot. Freepik
Fot. Freepik

W zeszłym tygodniu Xin Guobin, wiceminister przemysłu i technologii informatycznych, wezwał przemysł robotyki do „przełomów w wysokiej klasy maszynach, kluczowych komponentach i procesie produkcyjnym” poprzez innowacje.

Rząd w Pekinie uważa, że ​​przemysł robotyki stoi u progu „rewolucyjnego skoku”, który może pomóc napędzać rozwój kraju. ChRL jest już wiodącym światowym rynkiem dla tego sektora, z przychodami przekraczającymi 23 miliardy dolarów w 2022 roku.

Podczas 8. Szczytu China Robotop and Intelligent Economic Talents Summit, który odbył się w maju we wschodniej prowincji Zhejiang, You Wei, ekspert ds. robotyki z ministerstwa przemysłu, powiedział, że Chiny „w zasadzie osiągnęły niezależną produkcję głównych części robotów przemysłowych”.

Warto zwrócić uwagę, że kraj ten jest największym na świecie rynkiem robotów, a w ubiegłym roku ponad połowa robotów przemysłowych zainstalowanych na całym świecie znajdowała się w Państwie Środka.

Chiński przemysł robotyki przemysłowej znacznie się rozwinął w ciągu ostatnich kilku lat, generując w zeszłym roku ponad 170 miliardów juanów (23 miliardy do) przychodów. Według ministerstwa przemysłu produkcja robotów przemysłowych wzrosła dziesięciokrotnie w latach 2015-2021, rocznie produkując ponad 360 tys. sztuk.

W Państwie Środka w pierwszej połowie 2023 roku wyprodukowano 222 tys. robotów przemysłowych, co oznacza wzrost o 5,4 procent w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Według danych ministerstwa wyprodukowano również 3,53 miliona jednostek robotów usługowych, co stanowi wzrost o 9,6 procent w tym samym okresie.

Pekinowi zależy na wzmocnieniu zaawansowanego sektora produkcyjnego i zwiększeniu jego samodzielności w obliczu zwiększonej presji ze strony Stanów Zjednoczonych, które starają się ograniczać jego dostęp do zaawansowanych technologii, takich jak półprzewodniki.

Chiny są obecnie najszybciej rozwijającym się rynkiem robotów na świecie. Międzynarodowa Federacja Robotyki podała w grudniu ubiegłego roku, że dzięki ogromnym inwestycjom Chiny po raz pierwszy wyprzedziły Stany Zjednoczone i w 2021 roku stały się piątym najbardziej zautomatyzowanym krajem na świecie.

Federacja stwierdziła, że ​​liczba działających robotów przemysłowych w stosunku do liczby pracowników wyniosła 322 jednostki na 10 tys. pracowników w przemyśle wytwórczym w Chinach, w porównaniu z dwoma największymi, Koreą Południową i Singapurem.

W środę rząd w Pekinie zapowiedział, że utworzy fundusz przemysłu robotyki o wartości 10 miliardów juanów i wesprze finansowanie i notowania firm zajmujących się robotyką.

SCMP / Jacek Perzyński

Perzyński: Chińska gospodarka popada w mrok i pociągnie za sobą cały świat