Chińska polityka COVID-zero osłabia popyt na ropę

31 października 2022, 08:30 Alert

Ceny ropy spadły po tym, jak chińskie fabryki pracują coraz mniej. Powodem jest państwowa polityka COVID-zero.

Przemysł w Chinach. Fot. Flickr
Przemysł w Chinach. Fot. Flickr

Chiny COVID- zero i spadek cen ropy

Chiny ponownie wprowadziły politykę COVID-zero z powodu stale rosnącej liczby zachorowań. Oznacza to, że wiele fabryk nie pracuje, a to bezpośrednio wpływa na światową gospodarkę i osłabia ceny ropy.

W pierwszych trzech kwartałach roku, import ropy naftowej do Chin spadł o 4,3 procent rok do roku. Państwo Środka jest największym nabywcą ropy na rynku, więc stabilność cen, zależy od funkcjonowania gospodarki Chin.

Cena ropy US West Texas Intermediate (WTI) wyniosła 87,43 dolarów za baryłkę, a to oznacza spadek o 47 centów. To zmniejszenie ceny o 0,5 procent, po tym jak w piątek odnotowano spadek o 1,3 procent.

Eksperci informują, że dopóki Chiny są objęte ograniczeniami, rynek ropy pozostanie niepewny.

Ropa z Rosji zmniejsza udział w rynku

Federacja Rosyjska nie zdołała w październiku zwiększyć wydobycia ropy naftowej, które na razie utrzymuje się na poziomie nie większym niż 1,47 mln ton dziennie. Eksport rosyjskiej ropy drogą morską i ropociągami zmniejszył się o prawie 2 procent w porównaniu do września, do około 640 tys. ton dziennie.

W listopadzie sytuacja może się nieco zmienić po wznowieniu produkcji ropy na projekcie Sachalin-1, jednak w grudniu znów produkcja może spaść w wyniku wprowadzenia embarga unijnego na ropę rosyjską.

Od kwietnia do sierpnia Rosja stale zwiększała produkcję, która na wiosnę spadła ze względu na trudności z eksportem po nałożeniu sankcji. W związku z odmową europejskich nabywców rosyjskich surowców, firmy naftowe Federacji Rosyjskiej zostały zmuszone do reorientacji dostaw na wschód, a także do maksymalnego obciążenia swoich rafinerii.

Limit OPEC+ dla wydobycia ropy w Rosji wynosi na październik 10,5 mln baryłek ropy dziennie (10,7 mln baryłek razem z kondensatem gazeowym). Zgodnie z danymi Kommiersanta, wydobycie wyniosło o prawie milion baryłek ropy mniej – 9,84 mln baryłek ropy dziennie.

Reuters/Maria Andrzejewska/Mariusz Marszałkowski

AKTUALIZACJA: 31 października 2022 roku. godz. 9:50 – Rosja

Drony Iranu nad Ukrainą zmniejszają szansę na obniżkę cen paliw dzięki jego ropie