AlertEnergetykaGaz.

Chiny po pandemii muszą zabezpieczyć własną ropę i szlaki jej dostaw

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Chiny po okresie pandemii powinny zwiększyć krajowe możliwości wydobywcze, rozbudować składy ropy i paliw oraz wzmocnić flotę transportową surowców – takie konkluzje przedstawia dyrektor chińskiego zespołu badań makroekonomicznych He Jun.

Trzy elementy strategii

Pandemia, według He Juna, pokazała ogromne podziały geopolityczne pomiędzy głównymi producentami węglowodorów czyli Rosją, USA i krajami Zatoki Perskiej. Te podziały są bardzo niebezpieczne dla rynków surowcowych, jednak stwarzają również szanse dla importerów.

Analityk twierdzi, że kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Chin są trzy elementy. Pierwszy to maksymalne zwiększenie krajowego wydobycia surowców. Jun podaje za przykład rewolucje łupkową w Stanach Zjednoczonych, które z kraju importera, stały się państwem eksporterem.

Drugim etapem jest znaczne zwiększenie zdolności magazynowych. Ekspert ponownie wskazał przykład USA, które posiadają największe zdolności magazynowe na świecie. Daje im to możliwość krótkotrwałego wytrzymania bez dostępu do surowców, a także pozwala w pewien sposób regulować rynek. Np. poprzez skup surowca z rynku bądź wypuszczenie go na rynek.

Trzecim elementem jest zwiększenie zdolności transportowych i zabezpieczenia szlaków żeglugowych. Według Juna, należy zbudować odpowiednią flotę statków, służących do transportu surowców oraz zabezpieczenia rejsów. Analityk nie mówi tego wprost, ale jest to sygnał, że należy zwiększyć zdolności chińskiej marynarki wojennej, która będzie chronić szlaki handlowe, strategicznie ważne dla chińskiego interesu.

CGTN/Mariusz Marszałkowski

Jakóbowski: Chinom grozi ucieczka produkcji przez koronawirusa (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X